Zrinjski iz Mostara pred novim naslovom prvaka

Piše: Fuori gioco

17.01.2025., 17:07 10 min 5

Nije rijedak slučaj da na Tribina podcastu iskoči pitanje o bh. nogometu. Miho i Joža se ograde da to (srećom) ne prate, a Korda, valjda iz profesionalnih razloga, ne želi previše ulaziti u tu priču. Stoga je ovaj novi Tribinin portal došao kao naručen da nešto kažemo o mostarskom Zrinjskom, najtrofejnijem klubu u BiH.

Zrinjski je trenutno na čelu Wwin lige BiH s tri boda prednosti nad banjalučkim Borcem i šest bodova ispred Sarajeva koji su im najveći konkurenti. Nakon Sarajeva (40) postigli su najviše golova (36), a s Borcem dijele prvo mjesto na ljestvici najmanje primljenih zgoditaka (8). Na odmor su otišli s 14 pobjeda, 2 remija i samo jednim porazom.

Preko deset godina u vrhu

Zrinjski je već preko deset godina u samom vrhu bh. nogometa o čemu svjedoči činjenica da su od 2014. do danas osvojili šest od svojih osam naslova prvaka. Geneza takvog uspjeha ipak zaslužuje poseban tekst. U ovom današnjem osvrnut ćemo se na ovu sezonu.

Da bismo to učinili, treba naglasiti da najveće zasluge za sadašnje stanje Zrinjskog pripadaju Sergeju Jakiroviću. Iako je otišao iz Hercegovine prije već tri godine, temelji modernog i brzog nogometa koje je on tada postavio ostali su do danas. Krunoslav Rendulić jahao je na njegovom valu te ušao u skupine Konferencije lige što je bio prvi put da neki bh. klub uđe u Europu. Unatoč tomu, Renduliću je u zimu 2023. presudio suviše defenzivan pristup u derbijima (koji k tomu i nisu donosili toliko pozitivne rezultate da bi se prešlo preko toga). Prošlogodišnja proljetna avantura s arogantnim Željkom Petrovićem završila je u još nerazjašnjenim okolnostima. Lani naime Zrinjski nije stigao do naslova prvaka...

Kada stisne, zovi legendu kluba

I tako dolazimo do prošloga ljeta kada je Uprava kluba iznenadni i naprasni odlazak glavnog trenera pokušala zakrpati onako kako se to obično radi - legendom kluba. Tako je na klupu sjeo Mario Maka Ivanković. Dolazak legendarnog kapetana i istinske ikone kluba ipak nije umirio navijače nego dodatno podignuo obrve. Ivanković je naime nekih sedam mjeseci ranije sjedio na klupi Zrinjskog. Nakon što je Rendulić spakirao kofere, klupu je u zadnjih sedam utakmica jesenske polusezone preuzeo njegov pomoćnik - Mario Ivanković. On je dobio četiri susreta, jedan neriješio (protiv Aston Ville) te dva izgubio (od kojih je jedan protiv AZ Alkmaara). Prilično dobri rezultati potaknuli su razmišljanje da se Maki izbriše prefiks "v.d." ispred titule trenera, što je i sam Ivanković priznao da se tomu nadao. Ipak se to nije dogodilo.

Zato je njegovo imenovanje za stalnog trenera u ljeto 2024. dočekano s pitanjem: "A zimus vam nije valjao?" Ljeto nije blistavo kao dva prethodna. Zrinjski je s dosta muke izbacio slovenski Bravo, a onda i bugarski Botev Plovdiv. No portugalska Vitoria Guimaraes pokazala se prevelikom preprekom. Više od neprolaska zabolio je konačni rezultat: 7:0 u dvije utakmice.

No Ivanković se nije dao obeshrabriti. Tek po ispadanju iz Europe dovedeni su mu ključni igrači u veznom redu te je polusezonu odigrao šampionski. Bilo je tu i dosta mučenja i pobjeda "na mišiće", no i impresivnih partija protiv najvećih konkurenata.

Brz i okomit nogomet

S taktičke strane, Zrinjski igra ono što je najlakše opisati kao brz i okomit nogomet. Opjevani Jakirović ubrzao je način igre u Zrinjskom i na veliki volumen akcija stvarao šanse koje je Nemanja Bilbija, GOAT bh. lige, redovito trpao. Kao što sam spomenuo, Zrinjski baštini Jakirovićevu igru do danas. Jezgra igrača ostala je ista, stoga su i navikli igrati na takav način.

Zato je Zrinjski prva momčad lige po uspješnim dugim loptama (30.2 po utakmici ili 56,2%) i točnim centaršutevima (6,9 po utakmici ili 36,9%). No nije to "kendavanje" bez ikakve druge ideje nego izgrađen sustav u kojemu se stvara višak na boku koji omogućava centaršut ili dribling (po čijoj su točnosti drugi u ligi - 15,1 po utakmici). Po posjedu su neprikosnoveno prvi (60,2%), a na istoj poziciji stoje i po broju dobivenih duela (80,5 po utakmici ili 41,5%).

Zrinjski većinom gradi igru iz zadnje linije što uvelike olakšava Hrvoje Barišić, veznjak koji već godinama igra stopera pa je jasno da mu je igra nogom jača strana. O njegovim obrambenim gafovima nećemo ovaj put. Ni ostali članovi zadnje linije tu nisu za baciti, osim vrata Marka Marića. Kvalitetan vratar s pozamašnom listom obranjenih zicera nije najvičniji tehničar, stoga kada protivnička ekipa igra visoki presing (Borac, Sarajevo, Željezničar...), odustaje se od izgradnje igre iz zadnje linije.

Na desnom beku ordinira Josip Ćorluka, najbolji desni bek lige već godinama. Bjelica ga je svojedobno zvao u Osijek, no transfer mu je stopiran od strane kluba jer je Zrinjski u tome trenutku bio u pozitivnom momentumu koji bi bio uvelike narušen odlaskom tako važnog (i teško nadoknadivog igrača). Ćorlukin forte su prodori po desnoj strani uz izrazito kvalitetan centaršut (čak i slabijom lijevom nogom!). U ovoj polusezoni skupio je četiri asistencije uz 36% točnosti centaršuta i 2 driblinga po utakmici (81% uspješnosti). U pet sezona u Zrinjskom ima 31 asistenciju. Na drugoj strani zadnje linije stoji Mario Tičinović. Da, dobro ste pročitali. Startni lijevi bek je Mario Tičinović. Toliko je već puta odigrao lijevog beka da je naučio sasvim pristojno centrirati i lijevom nogom. Uključujući obje noge to iznosi 2.2 uspješna centaršuta po utakmici uz veliki postotak od 41%. Mana su mu česte ozljede, a i geometrija igre jer ipak igra kao dešnjak na lijevom beku.

Sredina je doživjela najviše promjena i pretumbacija ove jeseni. U finišu prijelaznog roka stigli su Stefano Surdanović i Marijan Ćavar koji su vrlo brzo opravdali status pojačanja i osigurali mjesti u udarnoj jedanaestorci. Surdanović je došao na mala vrata kao 26-godišnjak koji je cijelu dosadašnju karijeru proveo u rodnoj Austriji, no pokazao se kao iznimno koristan i plemenit igrač koji igra na poziciji šestice, ali ima prilično solidne playmakerske sposobnosti. Lijevu osmicu je u ovoj polusezoni najviše igrao Igor Savić. Dijete kluba koje je eksplodiralo pod Jakirovićem, pa se nakon neuspješnih inozemnih epizoda vratilo u siječnju prošle godine u svoj Mostar. Davalo mu se prilike, no on je izgledao kao blijeda slika onoga Savića koji je kao zeleni 21-godišnjak gospodario veznim redom bh. prvaka. Tek pri kraju jeseni iza nas kao da je uhvatio ritam. Treći član veznog reda, iako i on nestalan, bio je Marijan Ćavar. Bio je velika nada Zrinjskoga koja se s 19 godina prodala u Eintracht Frankfurt. Čim vidite da je ponovno u Zrinjskom, jasno vam je da ta karijera nije otišla u željenom pravcu. U susjednom Širokom Brijegu stekao je epitet jednog od najboljih veznjaka u ligi pa ga je Zrinjski prošloga ljeta odlučio vratiti kući. Unatoč nekom početnom hvatanju zahtjeva u puno konkurentnijoj ekipi te jednoj ozljedi, Ćavar se pokazao kao igrač koji može doprijeniti igri. Za razliku od Širokog Brijega, gdje je većinom igra klasičnu šesticu, Ivanković ga je postavio kao visoku osmicu u desnom halfspaceu (za usporedbu, nešto se očekuje da će Krovinović igrati u Hajduku kada Žaper uđe u ekipu), što je geometrijski vrlo bitno za desno krilo.

A tamo pak igra Fran Topić, posuđeni igrač iz zagrepačkog Dinama koji je iskoristio ovu posudbu kao i nekoć Niko Janković koji je došao iz istog kluba u Mostar te ostvario dobar transfer u Rijeku. Topić je mlad igrač (20 godina) što je vrlo bitno s obzirom da u bh. ligi svaka ekipa uvijek na terenu mora imati jednog U-21 igrača. No Topić bi igrao i da nema tog pravila. U ovoj je polusezoni zabio pet golova, a asistirao je dva puta. Najveća snaga mu je iskorištavanje prostora iza leđa protivničke obrane. Naime, Topić je krilo koje napada dubinu što Zrinjski zna iskoristiti. Uhodana je praksa gradnje napada preko lijeve strane u kojem se formira velika količina igrača, a zatim prebacivanje lopte na drugu stranu gdje Topić brzinom i osjećajem za prostor ostvaruje dobit.

Na lijevom je krilu drugačiji igrač, Mario Ćuže. Još jedan Dinamovac kojemu je ugovor pak otkupljen. On je pak krilo koje se vole uvući u sredinu kako bi iskoristio solidan udarac s distance, no također voli sudjelovati u izgradnji igre. Defenzivno vrlo odgovoran što možda dovode do veće potrošnje pa je u napadu često dekoncentriran pred golom. Statistika pokazuje vrlo dobrih 2.5 driblinga po utakmici uz čak 80% uspješnost.

U samom vrhu napada igra Nardin Mulahusejnović. Svi su Mostarci proljetos uhvatili za glavu kada su saznali da je nekoliko mjeseca out Nemanja Bilbija, prvo ime kluba poznato i velikoj većini Tribinaša. No Mulahusejnović je, na opće iznenađenje, zabio 11 golova u ovoj polusezoni. Ovaj 26-godišnjak je već igrao za Zrinjski na samom početku svoje karijere, no brzo se prodao te je većinu svoje dosadašnje karijere proveo po slovenskim klubovima. Ove ga se zime povezivalo s Dinamom i Hajdukom, no do transfera (još) nije došlo. Za usporedbu, mogli bismo reći da je profilno sličan Sandru Kulenoviću. Visok, ali atletičan; forte mu je igra glavom; defenzivno radišan; konverzija... mogla bi biti bolja.

Nastavak puta prema tituli

U ovom prijelaznom roku klub se riješio nekih igrača koji nisu značajno participirali u minutaži, a doveo je dvojicu: veznjaka Jakova Pranjića iz Rudeša i još jedno Dinamovo krilo na posudbu, Tonija Majića. Ne poznajem igrače pa ćemo tek vidjeti hoće li se i kako uklopiti u ovaj uigrani stroj.

Zrinjski ide prema novom naslovu, iako Borac (koji je osigurao proljeće u Konferencijskoj ligi), nije daleko. A ni Sarajevo Zorana Zekića nije za otpisati. Nada je da će Borcu teško pasti tako dug period igranja na dva fronta pa će Zrinjski iskoristiti svoje kvalitete i na ljeto tražiti novi ulazak u Europu.

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

5 replika

  1. Atalanta
    Gogo
    Možda je preoptimistična izjava da je Zrinjski pred novim naslovom, tek 3 i 6 bodova prednosti pred prva dva pratitelja na pola puta. Ali odličan tekst, mogao je biti i serija od više nastavaka. Usput, otkud ti ovi statistički podaci za Zrinjskog? 
    0
    0
    0
    • Fuori gioco
      Prednost nije velika, ali sudeći po igri, kadru i Borčevom europskom proljeću, mislim da je Zrinjski prvi favorit prvenstva.
      Podaci su dostupni na Sofascoreu.
      1
      1
      0
  2. Pavao Sviben
    Za početak samo ispravak, Topić je po svemu sudeći raskinuo s Dinamom i u potpunosti igrač Zrinjskog (ako se ne varam ovo nije javno objavljeno još). Ne pratim aktualnosti, već samo rezultate, ali Borac je navodno uvelike favoriziran po političkoj liniji i tu Zrinjski ima uvijek težak zadatak. Borac je prezimio u Europi što pokazuje da nešto i vrijede na terenu, da nije sve na "sudački poguranac". S druge strane, Sarajevo je uvjerljivo najbogatiji klub (proračun Rijeke čak?). Sve je to pokazatelj da Zrinjski uisitnu ima kvalitetan rad jer uspijeva nizati titule. Jakirović je definitivno podignuo klub na veću razinu i zagovarao sam ga na klupi Dinama od njihovog dvomeča sa Slovanom, i bez obzira na nedavni otkaz njegov mandat na klupi Dinama je uspješan i nastavit će dokazivati da je jako dobar trener. Sve skupa jedan od najboljih tekstova na portalu dosad. 
    1
    1
    0
    • Fuori gioco
      Najprije hvala na komplimentu.
      To za Topića mi je prvi glas. Iz perspektive Zrinjskog odličan potez, no ne znam zašto bi ga se Dinamo tako olako riješio.
      I ovako mi je tekst dugačak pa nisam htio ulaziti u sve pojedinosti. Borac jest politički favoriziran kod sudaca, ali je kvalitetan i bez toga. Osobito u utakmicama u kojima ne moraju napasti (zato su dobri u Europi), no mislim da neće moći dugo gurati dva fronta.
      Sarajevo jest najbogatiji klub, no upravljanje im je jako loše (konstantne promjene i trenera i sportskih direktora). Sada Zekić radi dobar posao, ali mislim da neće moći uhvatiti prvo mjesto.
      A Sergeja toliko cijenim da bih mogao danima pisati o njegovim kvalitetama koje je pokazao doslovno u svakom klubu gdje je bio.
      1
      1
      0
    • Pavao Sviben
      Dinamu ne donosi ništa, a na posudbi se vjerojatno plaća dijelila pola-pola ili neki drugi omjer. Nekad bi i sami igrači trebali biti svjesni svojih limita. Može se u Zrinjskom super karijera napraviti.
      0
      0
      0

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.