Nogometna Pravila: Vrijeme za Evoluciju?

Piše: dragykuca

12.01.2025., 17:40 6 min 7

Nogomet, poznat i kao "najvažnija sporedna stvar na svijetu", okuplja milijune navijača diljem svijeta. Njegova univerzalnost i jednostavnost pravila ključ su njegove privlačnosti. No, unatoč toj jednostavnosti, nogometna pravila su posljednjih godina postala predmetom brojnih kontroverzi i rasprava. VAR (Video Assistant Referee), pravilo o zaleđu i vrijeme trajanja igre sve češće su u fokusu kritika, pa se nameće pitanje: je li vrijeme da se pravila prilagode suvremenom nogometu? Brojni utjecajni ljudi iz svijeta nogometa su predložili neke od ovih promjena, neke se testiraju u mlađim kategorijama, pa da vidimo šta se to predlagalo.

VAR: Spasitelj ili razarač ritma igre?

Uvođenje VAR-a izazvalo je revoluciju u suđenju, ali i podijelilo nogometni svijet. Njegova primjena trebala je smanjiti broj pogrešnih odluka, no često se događa suprotno – rasprave o ispravnosti VAR odluka nadmašuju one koje su nastajale bez njega. Kritičari tvrde da se njime narušava prirodni tijek igre, dok pobornici ističu kako pravda nema cijenu.

Možda je problem u načinu na koji se VAR koristi. Uvođenje strožih vremenskih ograničenja za donošenje odluka ili bolje objašnjavanje odluka navijačima moglo bi ublažiti trenutačne frustracije. No pitanje ostaje: je li tehnologija u nogometu uopće trebala dobiti ovakvu ulogu?

Pravilo zaleđa: Milimetarska preciznost ili duh igre?

Jedno od najčešćih spornih područja je pravilo zaleđa. Snimke koje pokazuju kako je napadač "zaleđen" jer mu je rame nekoliko centimetara ispred posljednjeg braniča često izazivaju bijes navijača. Pravilo, koje je osmišljeno kako bi spriječilo "kampiranje" napadača ispred gola, postalo je noćna mora i za napadače i za suce.

Kako bi se vratio duh igre, neki predlažu promjenu pravila – primjerice, da se napadaču dopusti prednost ako je bilo koji dio njegovog tijela kojim može zabiti gol u liniji s posljednjim braničem. Takva prilagodba mogla bi povećati broj golova i vratiti fokus na napadačku igru.

Vrijeme igre: Vrijeme je za sat?

Nogometna utakmica traje 90 minuta, no stvarno vrijeme igre često je daleko kraće zbog zadržavanja, simulacija i prekida. Trenutni sustav nadoknade vremena često je proizvoljan i izaziva nezadovoljstvo. Uvođenje "čistog vremena", slično košarci ili rukometu, moglo bi riješiti ovaj problem. Svaki prekid igre zaustavljao bi sat, čime bi se osiguralo da obje momčadi imaju točno jednako vrijeme za igru.

No, protivnici ove ideje tvrde kako bi to narušilo nogometnu dinamiku i tradicionalni format. Dilema je jasna: želimo li zadržati romantiku nogometa ili ga učiniti poštenijim i preciznijim?

Da sam ja neko kako bi ja to ...

Da sam ja netko tko se pita, nešto što mene jako živcira u gledanju nogometa to su neke od sljedećih stavki:

Zaustavljanje vremena samo u sudačkoj nadoknadi

Prijedlog da se zaustavlja igra na svaki prekid nema nikakvog smisla jer bi se onda moglo igrati do sutra a izgubila bi se ona dinamika koju svi mi volimo, stoga moj prijedlog je da se uvede zaustavljanje vremana samo u sudačkoj nadoknadi jer ako mi nešto ide na živce to je obavezno grčenje mišića kod osoba koje vode i čuvaju rezultat. Po meni vrlo jednostavno, ako je sudac produžio xy minuta toliko će se i odigrati, a ne da svi dobacuju koliko vremena se treba igrati. Razbiti ritam možeš valjanjem i grčenjem mišića, ali protivnička ekipa ne gubi vrijeme.

Rukometno pravilo - Nepotrebni dodir 

Svaki nepotrebni dodir ili utjecaj/blok sa loptom nakon zvižduka žuti karton. Pravilo koje bi donijelo još više dinamike u igri. Na svakoj utakmici bar jednom se dogodi da sudac svira prekršaj i onda se neko napravi blesav i ide blokirati izvođenje ili gurne loptu u nekom smjeru ili je slučajno uhvati u ruke. Svaki igrač dobija opomenu u vidu žutog kartona za svaki oblik ometanja izvođenja istog. Pa se ti pravi "baja".

5 žuti karton suspenzija

Jedno jednostavno pravilo koje bi uveo i standardizirao za sve lige je da se suspenzija uvodi nakon igračevih 5 kartona, a ne kao u nekim 3 u nekim 4 u nekim 5 itd. Pet kartona bi bilo idealno da se ne kažnjava igrača prečesto te remeti izostanke u momčadima.

Var challenge + javno obrazloženje odluke sudca

Trenerima ili osobama zaduženim za to (npr. video analitičar) dati mogućnost da imaju 2 challenga po utakmici za utjecati na odluku sudca. Dosta situacija pogotovo u HNL-u prođe ispod radara VAR sudcima (namjerno ili ne) čak nekad i u nedostatku kamera, te bi se ovdje dalo mogućnost pregleda snimke za određenu situaciju kroz challenge. Ukoliko sudac promjeni odluku ili donese novu tj u skladu sa onim koji je zvao to, onda taj ostaje na broju challenga koji je imao ako bude suprotno gubi jedan. Nebi bio u koži onome kome se zareda par lošijih procjena zaredom.

Također sudac bi nakon svake VAR odluke morao na mikrofon objasniti gledateljima na stadionu i onim ispred ekrana svoju odluku, a ne da isplivavaju svakojake snimke koje se montiraju itd.

Tradicija vs. Modernizacija

Nogomet je igra duboko ukorijenjena u tradiciji. Svaka promjena pravila izaziva otpor jer se time zadire u njegovu esenciju. No, kako se svijet mijenja, mijenjaju se i očekivanja gledatelja, igrača i trenera. Nogomet koji je bio prilagođen ritmu 20. stoljeća možda više nije dovoljno agilan za izazove 21. stoljeća.

Pitanje koje ostaje otvoreno jest kako pomiriti duh igre s potrebom za pravednošću i modernizacijom. Možda je ključno ne zaboraviti da su pravila tu kako bi igra bila bolja, a ne obrnuto. Ako promjene mogu donijeti više radosti, uzbuđenja i poštenja, možda je vrijeme da ih prigrlimo.

A što vi mislite? Je li vrijeme za radikalnu reformu nogometnih pravila ili su ovakve rasprave samo još jedan dio šarma ove predivne igre?

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

7 replika

  1. Josip Korda
    JoHayes13 Administrator
    Sviđa mi ovo pravilo za nepotrebni dodir, kao u rukometu. To bi otvorilo dosta mogućnosti da ekipe mogu svoje prekide zasnivati na brzoj reakciji i hvatanju suparnika nespremnog. Generalno su hrvatski klubovi, ali čak i reprezentacija dosta osjetljivi na brzo izvedene prekide, a jedna od stvari je to koliko se sporo sve to obavlja u HNL-u. Ovako ne bi prisilio stožere da slažu igru da to iskoriste, ali bi sigurno otvorio tu mogućnost i dovoljno je da jedna momčad pokrene taj stil da bi se uhvatilo. Brzo izveden prekršaj na 40 metara, bačen aut ili bilo što slično, jedan-dva žuta kartona za odgađanje igre (uz podršku povećanja kartona na 5) i vjerujem da bi to utjecalo pozitivno na ritam igre.
    0
    0
    0
  2. Vice
    Puno je ideja koje su se pojavljivale posljednjih godina. Neke iz nogometnih krugova (primjerice Arsene Wenger, Zvone Boban), neke od navijača, bilo na stadionima, bilo ovako putem raznih foruma i društvenih mreža. Osobno sam mišljenja da niti jednu ideju ne treba odbaciti u startu. Evo, iskreno rečeno bio sam apsolutno protiv novog formata europskih klupskih natjecanja, a sada kad "laufaju" sam oduševljen i nadam se da će ostati na snazi! Tako i sa prijedlogom oko nogometnih pravila treba biti otvoren. Dovoljno je utakmica i natjecanja gdje se određeni prijedlozi mogu testirati. 
    Što se mene tiče, ono što bih u svakom slučaju uveo jest to, da svaki klub/reprezentacija odredi jednog čovjeka, i samo taj čovjek ima pravo šetati ispred klupe i davati upute igračima. Vjerujem da bi 99,99% odabrali trenera, jer logično je da trener vodi ekipu tijekom utakmice. E, taj čovjek bio dobio zapovjednu odgovornost za ponašanje klupe. Dakle, na primjeru trenutnog stanja u reprezentaciji: Ćorluka se skoči, lamentira, vrijeđa... "vrši pritisak" se to kaže u profesionalnim klubovima. Uredio bih to tako da ne dobiva Ćorluka crveni karton, nego ga dobije "zapovjednik" klupe, tj. onaj kojeg je klub odredio da mu bude dozvoljeno da šeta ispred klupe u trenerskom prostoru! I kazna je onda, ovisno o prekršaju, jedna-dvije utakmice zabrane vođenja momčadi! Cilj: Mučno mi je gledati te igrokaze kada se na svaku sudačku odluku skače, pa žuti dobije fizioterapeut, pa onda pomoćni, pa onda oružar... Sve dogovoreno i namješteno tako da trener prođe lišo (eventualno uz žuti karton koji ne znači apsolutno ništa, ti žuti se čak ni ne zbrajaju), a da su suci pod konstantnom paljbom. Nema toga samo u Hrvatskoj, nego gotovo u svim utakmicama. To sad ne znači da Ćorluka mora kao bubica miran sjediti cijelu utakmicu, niti da četvrti sudac odmah treba trčati i izigravati tužibabu ako se Ćorluka podigne i nešto dovikne... ali u slučaju tog gnjusnog "pritiska" opaliti crveni karton. 
    Drugo, a spomenuo si - apsolutno sam za to da se testira zaustavljanje vremena, a postojeća pravila kao ono koliko golman smije držati loptu prije nego je ispuca/doda, koliko brzo se mora izvesti aut, da se primjenjuju puno strože nego danas. Neka to ne bude postojećih šest sekundi, nego razumnijih deset. Ili što se mene tiče i 15, ali ako ne ispuca/doda loptu nakon toga, da protivnik dobije indirekt, kao što bi trebalo biti i sada. I u tim situacijama, da bi se zadržala fluidnost igre, ne zaustavljati vrijeme. Ali ga zaustaviti onda kad se slavi gol, kad se ide izvesti korner, prije izvođenja penala, i naravno kod odvratnih valjanja prilikom prekršaja. Mislim da bi nakon određene faze prilagodbe to pridonijelo da se čista igra (moj prijedlog 2x30) zaista i odigra, a da utakmice zbog toga ne traju duže nego je slučaj danas. I naravno, kao što je Joža u jednom podcastu predložio, postaviti sa strane igrališta lopte tako da ni sakupljači lopti ne mogu dobiti instrukcije da zadržavaju igru, odnosno ne vraćaju loptu u igru. 
    Što se VAR-a tiče, po meni je itekako donio napredak. Nikada nećemo postići to da nema pogrešaka i da nema situacija gdje će biti tri različita mišljenja. Ali sve u svemu, položio je ispite. Ja bih mu pak dao veće ovlasti! Ne ograničiti ga samo na ove situacije u kojima se smije uključiti sada (gol, crveni karton, penal, krivi igrač kažnjen) nego da prati igru, na vezi je sa sucima svakako, i da u slučajevima kad je siguran može "šapnuti" sucima na terenu: pazi, aut je za žute, ne za crvene. Ili: nije bio korner, lopta se od napadača odbila. Ili - zamislite da smo to imali 2018. u finalu SP: Nije bio prekršaj, napadač je simulirao! Ne da sjecka igru i da o svakoj sudačkoj odluci daje mišljenje, nego da kod očitih situacija koje vidi može dobaciti ovoj trojici na terenu: siguran sam da je prekršaj, a nisi ga sudio... Testirati, pa vidjeti da li bi to dodatno pomoglo sucima. 
    Trenutno mi ne pada više ništa na pamet, ali napominjem još jednom - testirati. Nogomet jest fenomenalna igra, nogomet jest i ovakav kakav je najpopularniji sport na svijetu, ali sjećam se kad je uvedeno pravilo da se lopta ne smije vraćati svom vrataru, odnosno da je ovaj ne smije primiti u ruke. Bilo je itekako otpora, a danas je nezamislivo da je nekad bilo drugačije. 
    1
    0
    1
  3. Tokpah
    Pravilo koje bih uveo, a o kojem je govorio i Joža na tribini, jest da svaki igrač koji zatraži liječničku pomoć i time uzrokuje prekid igre mora napustiti teren na dvije minute i ne može se vratiti u igru prije isteka tog vremena. Ako igrač doista treba medicinsku intervenciju, onda mu dvije minute neće predstavljati problem. Vjerujem da bi takvo pravilo značajno smanjilo simuliranje i nepotrebno odugovlačenje, što me osobno jako iritira.
    1
    1
    0
  4. Rijeka
    Verbalni de Ligt
    Što se tiče pravila zaleđa mislim da te priče od nekoliko centimetara ne drže vodu, jer u kojem trenutku onda treba povući granicu, na 5cm, 10cm, 50cm? Uvijek će netko u nekom trenutku biti centimetar u zaleđu gdje god se granica postavila. Naravno, uz pretpostavku da se može odrediti točan trenutak odigravanja lopte. U slučaju kada je to trenutak koji nije zabilježen između dva framea zbog manjkavosti opreme (čitaj HNL) onda se slažem da napadaču treba dati prednost (što mislim da i je na neki način zapisano u pravilima).
    2
    2
    0
    • Irska
      dragykuca
      Prijedlog za zaledje onda? Ja bi ostavio poluautomatsko, to mi je najmanje utjecaja ima 
      1
      1
      0
    • Rijeka
      Verbalni de Ligt
      Mislim da sada to funkcionira na visokom nivou
      0
      0
      0
  5. Suncani_Dublin
    Tri kornera penal
    1
    1
    0

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.