Andoni Iraola: intenzivni kaos

Piše: Darida

10.01.2025., 12:12 9 min 1

Vidim da većina vas piše o HNL-u- Pratim i ja HNL naravno, ali Premier liga je ipak u fokusu, to je prva ljubav. 

Evo još jednog teksta, nadam se da ima još ljudi koje ovakve stvari zanimaju i koji ih čitaju.

Bournemouth, trenera Andonija Iraole, je mali klub sa juga Engleske koji ove sezone igra iznad svih očekivanja.  Za klub koji je 17. u ligi po izdvajanju za plaće, trenutno 7. mjesto na tablici izgleda jako dobro. Ono što izgleda još zanimljivije je način kako Bournemouth igra i djeluje na terenu. No da bi bolje shvatili procese i filozofiju kluba, potrebno se vratiti oko 2 godine unazad.

Promjena

Skupina investitora na čelu s amerikancem Billom Foleyem preuzela je Bournemouth krajem 2022. godine.U to vrijeme, Bournemouth se grčevito bori za opstanak na čelu sa engleskim trenerom Gary O'Neilom, koji je karakterističan "otočki" tip trenera. Bournemouth je sezonu završio na 15. mjestu oslanjajući se na kontraški obrambeni nogomet. Imali su najmanje šuteva u ligi, bili su predzadnji po pokušanim dodavanjima, a jedino u čemu su prednjačili bile su očišćene opasnosti. Nisu igrali "oku ugodno". Uglavnom su bili čvrsti, u niskom bloku, čekajući svoju priliku iz kontre. Unatoč svemu tome rezultat nije izostao, 15. mjesto koje je O'Neil ostvario javnost je dočekala kao uspjeh, s obzirom na kadar, ulaganja i promjenu vlasništva u klubu.

Nedugo nakon završetka sezone, Foley se, na opće iznenađenje, zahvalio Garryu O'Neilu. Foley je tada rekao da se ne radi o O'Neilu, da je odluka njega i uprave da klubu treba dati novi identitet, odnosno da treba krenuti u drugom smjeru. Sredinom srpnja 2023. novi trener Bournemoutha postao je 41- godišnji Bask Andoni Iraola.

Vjera u proces

Tko je Andoni Iraola?

Andoni Iraola je u to vrijeme javnosti najviše bio poznat kao legenda Athletic Bilbaa, za koji je skupio više od 500 nastupa. Što se trenerske karijere tiče, uveo je Rayo Vallecano u Primeru te tamo proveo dvije sezone; sezonu 2021/2022 je završio na 12. mjestu, uz plasman u polufinale kupa, dok je sezonu 2022/2023 završio na 11. mjestu. Njegov Rayo je krasio visoki presing i moderan pozicijski nogomet te je neodoljivo podsjećao na stil, danas pomalo i mitskog, Marcela Bielse, što i nije neko čudo s obzirom da je Iraola igrao u Bilbau kojega je od 2011. do 2013. vodio upravo "El loco" Bielsa.

Unatoč visokim ulaganjima u transfere i potrošenih 120 miliona eura u ljeto 2023., Andoni Iraola je svoju avanturu na otoku počeo užasno. U prvih 9 kola klub je ostvario samo 3 remija te tako skupio mizerna 3 boda. Upravo je u 9. kolu Bournemouth izgubio 2:1 od Wolvesa, koje je, da ironija bude maksimalna, vodio Gary O'Neil. Pritisak na upravu i Foleya je bio sve veći, očekivao se otkaz Iraoli. No vodstvo Bournemoutha je, netipično za današnje trendove, stalo iza svog trenera. Iako su igrači na terenu djelovali izgubljeno uprava je vjerovala u proces rada mladog Baska. Nakon 3 boda u prvih 9 kola, Iraola je u idućih 9 kola ostvario 6 pobjeda te skupio 19 bodova. Do kraja sezone Bournemouth je skupio 48 bodova, najviše u svih 7 sezona koje su proveli u Premier ligi, što je na kraju bilo dovoljno za 12. mjesto.

Ove sezone je Bournemouth nakon 20 odigranih kola na 33 boda te drži 7 mjesto na prvenstvenoj ljestvici.

Intenzitet i presing

Bournemouthova igra bez lopte i defenzivna tranzicija bi se najbolje dala opisati jednom rječju – intenzitet.

U obrani se najčešće nalaze u 442 formaciji iako je, zbog čestih agresivnih iskakanja i promjena pozicija, to teško uzeti kao pravilo. U tablici 1 možemo vidjeti neke indikativne parametre igre bez lopte. Veliki broj osvojenih posjeda, ponajviše u zadnjoj trećini, pokazuje da se njihova obrana primarno "odvija" jako visoko na terenu. Kada protivnik ima loptu  iskaču sa velikim brojem igrača te agresivnim "man markingom" pokušavaju protivničku ekipu natjerati na pogrešku. Iz te agresivnosti proizlazi najveći broj prekršaja u ligi te veliki broj presijecanja lopte, koji je posljedica pritiska i dovođenja protivničke ekipe u neugodne situacije. Osim toga, parametar PPDA (Passes per defensive action), koji je u slučaju Bournemoutha 9.75 (niži ima samo Tottenham), služi kao pokazatelj presinga. Plastično rečeno, PPDA pokazuje odnos između broja dodavanja koje ekipa dozvoli protivniku i broja izvedenih obrambenih akcija. Što je PPDA niži, to je presing uspješniji.

Način na koji Iraolin klub fukcionira bez lopte, najbolje opisuje njegova izjava nakon dolaska u klub : "Trebamo radni doprinos, ponajprije od naših napadača. Oni mogu održati presing, omogućiti nam da igramo visoko, tako da smo bliže protivničkom golu kada vratimo posjed".

Kaos

Prije početka ove sezone, Iraola je izjavio: " Za mene kao trenera. Dolazak u Premier ligu je bio velika promjena. La Liga nije spora, ali je više orijentirana na posjed, ovdje je sve više naslonjeno na tranziciju".

Ova izjava jako dobro opisuje "unutarnje borbe" koje je Bask imao po dolasku u Premier ligu. Za Iraolu, kao učenika Marcela Bielse, tempo i intenzitet su uvijek bili sastavni dio igre ekipe koju vodi; međutim, naučio se i na organiziranu strukturu i posjed koji donosi pozicijski nogomet. Po dolasku u Bournemouth njegov način igre sa loptom se promijenio, Iraola se prilagodio. Osim Marcela Bielse, velik utjecaj na njegovu karijeru imao je i Ernesto Valverde, koji ga je trenirao u Bilbau u 2 mandata, ukupno 4 sezone. Upravo je Valverde bio poznat kao trener "kameleon", čovjek koji se kroz trenersku karijeru prilagođavao raznim sustavima i načinima igre.

U tablici 2 možemo vidjeti kako Trešnje igraju sa loptom. Najčešće izlaze u 4231, nominalno sa dvije šestice, iako se Ryan Christie ponaša i pozicionira skoro kao osmica, dok Lewis Cook daje stabilnost i osiguranje. Oba beka idu visoko, dok Kluivert na poziciji desetke ima veliku slobodu i širok radijus kretanja.

Prvo što upada u oči je relativno nizak posjed, a u kombinaciji sa brojem odigranih dugih lopti, možemo zaključiti da se dosta preskače igra. Indikativno je i to što, iako je Bournemouth po broju odigranih dugih lopti 1., po postotku uspješnosti su tek 16.

Iraola se na zahtjev lige odrekao posjeda, shvatio je da nema tehnički potkovanu ekipu koja može parirati ostatku lige u gradnji igre i kombinatorici. Ali može nešto drugo, može izazvati kaos.

Prosječna visina udarnog napadačkog trolista (Evanilson, Semenyo, Tavernier) je 179 cm. Nedostatak klasičnog "target mana", nizak postotak osvojenih zračnih duela te omjer pokušanih i uspješnih dugih lopti ,pokazuju da se duge lopte ne igraju zbog dugih, nego zbog drugih lopti. Na taj način se težište igre prebacuje na protivničku polovicu, Bournemouth sa dosta igrača napada druge lopte te po osvajanju istih  brzo i direktno ide u završnicu (2. po broju šuteva u ligi). Čak i kada ne osvoje drugu loptu, dovoljno su visoko da brzo naprave presing i izazovu već spomenuti kaos. Stavljaju protivnike u neugodne i nesvakidašnje situacije i tjeraju ih da brzo donose odluke, što često rezultira osvojenim posjedom. Dokaz tome su i pobjede protiv ekipa koje su poznate po dobroj organizacijskoj strukturi i pozicijskom nogometu (Arsenal i City).

Mjesta za napredak ima, to pokazuje xG koji za Bournemouth iznosi 39, i po njemu su 3. u ligi. U realnosti su zabili samo 30 golova, što pokazuje da u završnici možda ipak fali kvalitete i mirnoće.

Ipak, mirnoća i nije nešto što Bask želi.

Nedavno je Iraola izjavio : "Što je Vaš protivnik bolji, to morate uzeti veći rizik da ga pritisnete. Ne osjećam se ugodno sa 10 igrača iza lopte".

Na kraju to i je sukus svega. Intenzitet, agresivnost, rizik.

Ne samo da se Iraola osjeća neugodno sa 10 igrača iza lopte, on se ne osjeća ugodno ni kada njegova ekipa ima loptu. Najbolje se osjeća kada njegovi "terijeri" po terenu ganjaju protivnika, i na taj način stvaraju intenzivni kaos, iz kojega onda često i profitiraju.

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

1 replika

  1. MravičkiTop
    Bravo za tekst!
    2
    2
    0

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.