Bi li Hrvatskoj četvrtfinale SP-a trebalo biti cilj?

Piše: Run 'n' gun bez oružja

08.01.2025., 22:16 6 min 4

5 godina. Točno toliko je prošlo otkako je Hrvatska zadnji put bila u borbi za medalju na nekom velikom natjecanju. Od Stockholma 2020. prošla su 2 svjetska prvenstva, 2 europska prvenstva i 2 olimpijska turnira (na jednom nismo sudjelovali). U tih 6 turnira najbolji plasman ostvaren je na Euru 2022. gdje smo zauzeli 8. mjesto. Što onda očekivati od ovog prvenstva?

Na posljednjih 5 velikih natjecanja Hrvatska je zauzela redom 15., 8., 9., 11. i 9. mjesto. U tih 5 godina nijedan izbornik nije vodio Hrvatsku duže od 2 prvenstva.

Hrvoje Horvat je vodio Hrvatsku u kvalifikacijama za OI (nesretno ispadanje za 1 gol zbog lošijeg omjera u trokutu s Portugalom i Francuskom), na jednom Euru kojeg su obilježili izostanci zbog korona krize (8.mjesto), te na Svjetskom prvenstvu 2023. gdje smo bez četvrtfinala ostali zbog poraza od Egipta koji je bio 4. na OI i neriješenog rezultata protiv Danske koja je kasnije bila svjetski prvak što nam govori da Hrvatska nije ispala baš od bilo koga. Ipak, nakon prvenstva Horvat dobiva otkaz, što zbog rezultata, što zbog lošeg odnosa s javnošću (prepirke s Petrom Metličićem i nepoštivanje novinarke). Za vrijeme njegova mandata vidljivi su određeni pomaci u igri u odnosu na SP 2021.; isprofilirali su se neki igrači poput Martinovića, Lučina i Glavaša, a prve minute na golu dobio je Dominik Kuzmanović.

Međutim, struka je procjenila da Hrvatska treba novog izbornika za kojega je imenovan Goran Perkovac. Perkovac je pokazao da gaji drugačiji stil od Horvata; igralo se bez izmjena obrana-napad što je doprinijelo nešto bržoj igri, a ozbiljnije minute u reprezentaciji dobili su Srna i Klarica koji su pružili neke dobre partije, međutim za više od toga potrebno je više reprezentativnog iskustva. Upisane su pobjede protiv Španjolske i Njemačke, remi s Austrijom te porazi od Francuske, Mađarske i Islanda. Nijedan od tih poraza se ne može okarakterizirati kao debakl jer su sve utakmice bile "na nož"; najteži poraz upisan je protiv Islanda gdje smo raspadom u zadnjih 10-ak minuta izgubili 5 razlike.

Upravo ti porazi doprinijeli su tome da već nakon jednog prvenstva Perkovac dobije otkaz, a na njegovo mjesto postavljen je svjetski stručnak Dagur Sigurdsson.

Zlatna riječ "kontinuitet"

Sigurdsson je poveo reprezentaciju prvo u kvalifikacije za OI koje je uspješno odradio unatoč samo 3 dana priprema. Nakon toga uslijedile su Igre na kojima je Hrvatska pobjedila Japan i Njemačku, međutim upisani su porazi od Švedske, Slovenije i Španjolske. Upisani su porazi od redom odličnih svjetskih reprezentacija, što samo po sebi nije tragedija. Vidljive su neke manjkavosti koje se daju popraviti, međutim za sve to potrebno je određeno vrijeme jer nijedan trener ne može u 20ak dana prenijeti svoje ideje na momčad, a kamoli 2 tjedna priprema koliko je imao npr. Perkovac.

Čisto za usporedbu, slovenski izbornik Uroš Zorman je preuzeo njihovu reprezentaciju 2022. nakon što su na Euru te godine ispali u 1. fazi porazima od Danske i Crne Gore i zauzeli 16. mjesto. Na SP-u 2023. zauzeli su 10. mjesto, na sljedećem Euru na 6. mjestu. Pobjeđivali su, ali i gubili od redom odličnih reprezentacija te su ispadali u istim fazama kao i Hrvatska. Zorman je ostao na klupi Slovenije te su na OI ostvarili odličan uspjeh plasiravši se u polufinale gdje su na kraju izgubili od Danske i Španjolske za gol zbog čega su ostali bez medalje.

Hrvatska nema trenera kao što je Sigurdsson

Kontinuiranim radom pod jednim izbornikom Slovenija je uspjela doći do velikog uspjeha unatoč tome što po igračkom kadru ne spada u svjetske velesile. U istu kategoriju kao Slovenija može se svrstati i Hrvatska. Godine kada je Duvnjak bio u top 3 na svijetu su prošle, kao i Cindrićeve najbolje godine u Barceloni i Kielceu. Potencijala ne nedostaje te je sada potrebno raditi s igračima kao što su Lučin, Srna, Klarica i Načinović koji pokazuju da bi mogli postati vrhunski igrači (uz Jelinića, Mandića, Šoštarića i Glavaša koji su već dokazani). Upravo zato Hrvatskoj je potreban trener kao što je Sigurdsson. Jedino kontinuiranim radom s vrhunskim trenerom možemo razvijati igrače i nadoknaditi nedostatke koje imamo. Nažalost, Hrvatska svog trenera s takvim imenom jednostavno nema (trenutno se duo Nikolić-Čupić čini dosta interesantan). Međutim, nije strani izbornik loša stvar jer mnoge europske zemlje imaju strane trenere. Možemo za primjer uzeti Njemačku, koja ima najjaču ligu na svijetu, pa im je trener Islanđanin Gislason. 

Cilj je četvrtfinale

Hrvatska već 5 godina nije igrala završnicu nekog velikog natjecanja, a štoviše u svim sljedećim natjecanjima uspjela je samo jednom ući u najboljih 8. Otkako je na snazi novi format svjetskog prvenstva gdje knock-out faza kreće od četvrtfinala Hrvatska nijednom nije bila u četvrtfinalu. U zadnje 3 godine promjenila su se 3 izbornika. Ovo je drugo veliko natjecanje sa Sigurdssonom na klupi, ali i zadnje za Domagoja Duvnjaka u reprezentativnom dresu. Igra se na domaćem terenu što bi trebao biti veliki vjetar u leđima našima, a Duvnjaku posebna motivacija da se oprosti u stilu. Obzirom na suparnike koji nas potencijalno čekaju može se reći da je ždrijeb bio dobar jer su izbjegnute najveće reprezentacije poput Španjolske, Švedske, Francuske i Danske. Međutim, tko s obzirom na sve što se događalo u zadnje 3 godine može reći da će Hrvatska pobjediti Sloveniju, Island i Egipat? Upravo zbog toga svega četvrtfinale bi trebalo biti cilj za ovo prvenstvo. U četvrtfinalu nas jedna pobjeda dijeli od sudjelovanja u završnici prvenstva u kojoj je sve moguće, pa i to da se Duvnjak okiti medaljom za kraj i uveliča jednu od najboljih karijera u povijesti ovog sporta.

 

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

4 replike

  1. Lukina zlatna lopta
    Može li se u slučaju ispadanja prije četvrtfinala dovođenje Sigurdssona nazvati promašajem? U drugi krug bi nas doveo vjerojatno svaki hrvatski trener pa se onda postavlja pitanje koja je svrha dovođenja stranca ako svakako nemamo kvalitetu za top 8?
    1
    1
    0
    • Run 'n' gun bez oružja
      Ne mora se nužno njegovo dovođenje nazvati promašajem ako ispadnemo prije četvrtfinala. Sve zavisi o tome kakav utisak će Hrvatska ostaviti na ovom turniru. Može se dogoditi da za jednu loptu ispadnemo s turnira, a može se doživjeti debakl. Nakon ovog prvenstva bi bio možda i najbolji trenutak dat otkaz Sigurdssonu ako se razmišlja dugoročno i ako se misli dati idućem izborniku mandat do OI 2028. (u što čisto sumnjam). Poznavajući one koji donose odluke u Hrvatskoj najvjerojatnije će Sigurdsson dobiti otkaz ako ne uđemo u top 8. A npr. Španjolci su na prošlom Euru ispali u prvoj fazi porazom od 10 razlike protiv Hrvatske i neriješenim rezultatom protiv Austrije; svejedno je Ribera ostao izbornik i na OI su završili 3. Smisao dovođenja stranca je da od ove ekipe izvuče maksimum, što bi teško neki drugi trener mogao (em ih nema, em smo ih ispucali). Najlakše će biti okriviti Dagura za loš rezultat iako je on tu zapravo najmanje kriv. Hrvatski rukomet propada zbog manjka svega: ulaganja, programa razvoja igrača i trenera, kontinuiteta rada...
      3
      3
      0
  2. Pavao Sviben
    U rukometu je stvar vrlo jednostavno. Igramo dok nas ne srede Francuska, Danska ili Španjolska. Problem je što su nas prestigli Slovenija, Egipat, Japan i slični. Je li to stvar hrvatske percepcije jer nama ide loše zadnjih godina, ali kao da cijeli sport gubi značaj. 
    0
    0
    0
    • Run 'n' gun bez oružja
      Naravno da nas polako sustižu svi koji sustavno rade i puno ulažu u sport. Kako bi Hrvatska trebala nadomjestiti 500 milijuna eura više što su ih Mađari uložili u zadnjih 15ak godina? Kako napravit da nam liga bude profesionalna? Možda da ju proširimo sa 16 na 20 klubova pa nek svi igraju...Mislim da je stvar hrvatske recepcije da rukomet gubi značaj jer nikad više reprezentacija nije bilo ovoliko konkurentno, a pogotovo u Europi gdje ima dosta reprezentacija koje su doživjele uzlet i pokazale dosta zanimljivu igru poput Portugala, Nizozemske, Farskih otoka (tek dolaze), Austrije,...Iz ostatka svijeta mogu se izdvojiti Egipat i Japan kao reprezentacije koje napreduju (uz standardno solidne Brazil i Agrentinu).
      1
      1
      0

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.