Dinamova lutanja prije i poslije Marića

Piše: Darida

03.01.2025., 12:59 4 min 1

Prije početka svake sezone, u javnosti vlada mišljenje kako je Dinamo napravio dobar prijelazni rok i kako, za razliku od svog konkurenta sa juga, njihova transfer politika ima smisla.
Dinamove akvizicije se mahom svuda, pa i na tribini, pozitivno ocjenjuju.

Vratimo se na sezonu 2022/2023 kada je Dinamo od prodaja po transfermarktu zaradio ozbiljnih 23 miliona eura. Najistaknutiji odlasci su bili Franjić, Oršić, Jakić i Lauritsen.
Iste te sezone klub je doveo B.Šutala, Ljubičića i Drmića za 7 miliona eura. Drmić je došao besplatno, ali bitno je istaknuti njegovu plaću od 1.4 miliona eura godišnje.

Sezona 2023/2024 je bila prilično turbulentna, pa tako Dinamo plaća odštete za Perkovića, Bernauera, Hoxhu, Brodića, Ademija, Stojkovića i slavnog Bogdana Mykhaylichenka. Na plaćene posudbe dolaze Rog, Vidović te egzotične akvizicije Kaneko i Ogiwara,a besplatno u klub dolaze Halilović, Pierre-Gabriel te povratnik Theophile.
Ukupno je plaćeno oko 6.3 miliona eura, a zarađeno vrtoglavih 40 miliona eura ponajviše na račun odlazaka Šutala, Livakovića i Ivanušeca.

Kao polazišnu točku djelovanja sportskog direktora Marića možemo uzeti ljetni mercato 2024., iako je još od svibnja 2023. u Dinamu.
Dario Šimić ga je doveo na mjesto koordinatora u dinamovoj školi, iako i sam Šimić kaže da je doveden kao njegova desna ruka, odnosno da bi se "brusio" za funkciju sportskog direktora.
Nije tajna da je Marić na račun svojih francuskih veza imao glavnu ulogu u dovođenjima Bernauera i Pierre-Gabriela, iako tada još uvijek službeno nije bio sportski direktor.
Prošlo ljeto Dinamo je po transfermarktu utržio oko 3 miliona eura od prodaja Brodića, Tolića i Solda, iz kluba je posuđen i Bulat. Istovremeno su potrošili oko 5.5 miliona eura za Cordobu, Pjacu, Kačavendu, Čavlinu i Mbukua. Valja napomenuti da su uvjeti Mbukuova transfera obavijeni velom tajne, ali navodno se radi o 400 tisuća eura.
Pristigli su još besplatno Torrente, Filipović i notorni Mmae, čija plaća zapravo predstavlja glavni financijski izdatak.

Ako ugrubo podvučemo crtu, doći ćemo do brojke od dobivenih 66 miliona eura te potrošenih 20 miliona eura na račun odšteta u prethodne 3 sezone, odnosno o profitu od oko 45 miliona eura. Treba još jednom napomenuti da je plaća nekolicine "besplatnih" igrača visoka te da ona zapravo predstavlja glavni trošak u angažmanu istih.
Također Dinamo kao klub ima još prihoda u vidu sponzorstva, TV prava itd. koji zapravo predstavljaju osnovu u platnom i logističkom funkcioniranju kluba.

Teško se oteti dojmu da Dinamo u zadnje 3 sezone nije doveo niti jednog nositelja igre (čast i slava Pierre-Gabrielu), a istovremeno je prodao par njih. Također, puno gore navedenih akvizicija su se pokazali kao djelomični ili potpuni promašaji. Ne treba prerano zaključivati, ali činjenica je da su B.Šutalo, Drmić, Mykhaylichenko, Kaneko i Ogiwara promašaji, a da su Perković, Bernauer, Hoxha, Cordoba, Mmae, Mbuku, pa i Pjaca na dobrom putu da to postanu.
Još veći problem leži u tome da Dinamo u zadnje 3 sezone nije doveo mladog igrača iz bazena HNL-a koji je na putu da postane projekt kluba. Na stranu Kačavenda i Stojković koji su stigli iz Lokomotive, i za koje bi zlobnici rekli da su oni već odavno Dinamovi. Isti ti zlobnici bi rekli da čak i u odnosu sa susjednom Kajzericom rade greške, pa su talentu Živkoviću, nepotrebnim vraćanjem sa posudbe zakomplicirali razvoj.

Treba sačekati kraj zimskog prijelaznog roka da bi se ova sezona zaključila u smislu transfera. 
Ostaje da vidimo je li Niko Galešić taj? Sljedeći veliki dijamant predodređen da se gradi kao projekt kluba, koji će za par godina ponovno napuniti blagajnu kluba iz Maksimira.
Ili će se klub nasloniti na povratnike Ivanušeca ili Franjića, i na taj način nastaviti utabanim stazama inzistiranja na blijedim povratnicima, čije su temelje postavili Ademi, Rog i Pjaca.

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

1 replika

  1. Brentford
    Domi57
    Veliko pitanje kako si presložio skautsku službu te omladinsku školu te šta sad poduzeti po tom pitanju da vidiš rezultate tek za 3-5 godina?
    Ono što nam je poznato u razdoblju prije Dinamovog proljeća nije cvijetalo cvijeće...
    Da takvi klubovi nemogu vidjeti odakle im lova dolazila i gdje sad odlazi 
    A sada dovelo se Tomislava Šokotu i Džemala Mustedanagića šta će oni doprinjeti u obliku nekog priča se samo o strancima a to se već falilovalo dobro...
    2
    2
    0

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.