Negdje u Kölnu postoji jedan dragi, danas već 81-godišnjak, s kojim sam neko vrijeme imao poslovnu suradnju. Neću reći da je prerasla u prijateljstvo, jer prijatelj je za mene velika riječ i osoba, ali slagali smo se ja i Helmut iako je razlika u godinama bila ogromna. Mislim da smo si "legli" u svakom pogledu, ali nogomet je taj uzajamni respekt i simpatiju dodatno pojačao.
Helmut je vatreni navijač Schalkea, iako je, što uvijek rado ističe, rođen i odrastao u Kölnu. Gdje god smo zajedno bili i nakon, uoči, ili za vrijeme nekog sastanka otišli "na kavu", on bi naručio "Kölsch", popularno pivo iz njegovog rodnog grada. "Kako je netko tko je toliko ponosan na svoje rodno mjesto mogao postati navijač Schalkea?" pitao sam ga jedne prilike. "Ne znam, to je jednostavno tako od rođenja. Otkako znam za sebe, navijam za rudare!"
Često smo razglabali o nogometu. Jedne prilike upoznao me sa kompletnom momčadi Schalkea i trenerom Stevensom, jer Helmut kao dugogodišnji član i pretplatnik ima nekakav status u tom klubu. Pričao mi je o Splitu i utakmici koju su njegovi plavi odigrali protiv Hajduka 1997. godine, kako ga je tada oduševila Hrvatska iako su tragovi rata još bili svježi. Toliko, da je nakon utakmice ostao 10-ak dana na turneji po Lijepoj Našoj.
Nazovem ga tako jednog petka, i naravno da sam razgovor počeo sa njegovim miljenicima: "Ideš li auf Schalke sutra Helmut?" "Natürlich mein Jung" odgovorio je kratko svojim tipično kelnskim naglaskom. Naravno mali, mladiću, klinjo. Slobodno prevedeno. "Čekaj, s kim ono sutra uopće igrate?" pitao sam ga, jer stvarno se u tom momentu nisam sjetio. "Nemam pojma. A i ne zanima me previše. Ja idem gledati Schalke!"
Otišao je u mirovinu dok je njegov omiljeni klub još bio u Bundesligi. Ne čujemo se više tako često, ali povremeno se sjetim da ga pozovem i upitam za zdravlje. I danas, sa preko osamdeset godina na leđima, ide na doslovno svaku utakmicu svoga kluba koji je u međuvremenu po drugi put postao drugoligaš! Jer, on ide gledati Schalke, a ne protivnika!
Sjetio sam se Helmuta sinoć dok sam gledao utakmicu svjetskog rukometnog prvenstva. Jest da smo "to" već imali kod nas, a imat ćemo vjerojatno još poneki put u budućnosti. Znam, termin utakmice usred tjedna u 18 sati, nisu ni ulaznice baš jeftine, protivnik je bio kakav je bio... Kao i uvijek tisuće izgovora, tisuće razloga za ne otići na tekmu. I u redu je, jebiga, ne moraju stadioni i dvorane biti pune. Ali kada treba pametovati, kada treba objasniti Daguru, prije njega Lini ili Željku, Zlatku ili Slavenu, Jasminu ili Josipu, kako to treba igrati rukomet, nogomet, košarku, onda svi znaju i svi prate taj sport.
Doček nakon medalje, po mogućnosti zlatne? Eeee, tu me zovite. Mahanje zastavom na skijalištu kada Zrinka Ljutić ima šanse pobijediti? Bravo, to želim! Podržati luzere koji su dva dana prije izgubili protiv Egipta? Nisam blesav! Ma 'ko im j**e mater, ne dolaze ni oni mene gledati dok radim!
Često se volimo hvalisati kako smo "mi" sportska nacija. Statistički gledano, na razini EU imamo najviše pretile djece, a najmanje odraslih koji se bave bilo kojom vrstom sporta. Trčanjem, vozanjem bicikla, plivanjem, bilo čime.
Ne, mi nismo sportska nacija, nego nacija koja voli pobjednike! Kada pobjeđuju, onda su naši sportaši "mi". Onda smo veliki domoljubi, oblačimo se u kockice i ponosno mašemo trobojnicom. Ali kada našim sportašima ne ide kako smo mi zamislili, onda im j... majku. I to se ne udostojimo da pođemo da im to poručimo na licu mjesta, nego preko društvenih mreža. Ili uz osmu kavu u kvartovskoj ili seoskoj birtiji. Tada nam Ivica Kostelić, ej, čovjek koji ima četiri olimpijske medalje, ništa drugo neću spomenuti, postane sportaš koji se blamira. Da, u one njegove zadnje dvije sezone, kada je vozio za svoj gušt, i kada su izostale pobjede, čuo sam i takve opservacije! Od ljudi koji nikada u životu nisu obukli tenisice, da ne spominjem skije. A da i ne spominjem Marina Čilića, čovjeka koji je godinama bio u top 10 tenisača. Na svijetu! Ali pun je kufer seronja koji će ga opisati gubitnikom i onim koji gubi nemoguće. Pa im onda nije ni Hrvat.
Sportska kultura u Hrvatskoj ne postoji. Ne postoje niti navijači, bilo klupski, bilo reprezentativni. Naravno, čast izuzecima kojih i u ovoj priči ima, ali su nažalost u manjini. I čast hajdukovcima koji pohode Poljud u velikom broju. Sve ostalo je spalo na više ili manje brojne navijačke skupine, te pojedince koji jednostavno vole svoj klub/reprezentaciju, i koji vole sport.
I koji ne pitaju, kao što sam ja svog Schalkeovca Helmuta: "S kim igramo?"
Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/Ispravite me ako griješim, ali ulaznice vrijede za cijeli dan, ili? Znači tko je imao utakmicu za Hrvatska-Mađarska, vrijedila mu je i za Francuska-Egipat, ili?
Unatoč tome, na drugoj utakmici tribine poluprazne. Ma, tri-četvrtine-prazne ako ćemo biti do kraja iskreni. I kako onda pričati o ljubavi prema sportu ako nisi imao volje ostati pogledati drugu utakmicu, a imaš ulaznicu za nju? I kako pričati o skupim ulaznicama ako ćeš svjesno i namjerno propustiti drugu utakmicu?
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
/Ne sviđa mi se
/Reakcije na komentar
Sviđa mi se
/Ne sviđa mi se
/Imam kolegu u Rostocku koji ide na sve utakmice FC Hanse, a na prvi pogled čini se kao čovijek koji neide dalje od svoje tipkovnice računala. U zadnje vrijeme dosta prati i odbojku, stalno objavljuje slike iz dvorane u svojem mjestu. To pokazuje tu sportsku (lokalpatriotsku) kulturu, a nju je definitivno lakše gratiti u uređenim mjestima i državama u kojima nije problem izdvojiti euro ili dva za napojnicu pa tako i 15 eura za ulaznicu.
Većinu svojih rasprava najčešće svodim na novac, na primanja i davanja, tako ću i ovu repliku na članak. Jako je lako propovijedati o važnosti zdrave prehrane u đaka, a zaboraviti da je roditeljima koji imaju smjene od 10 sati jednostavno lakše ostaviti dijetetu 5 kuna u vitrini, da u školi pojede sendvič svaki dan. Isto tako je lako govoriti o praznoj dvorani, kada su jedine ulaznice na raspolaganju one od 60 eura, a sportske dječje tenisice u Decathlonu (Adidas) su po cijeni od 25,99 EUR.
Prije koju godinu išao sam na dosta utakmica Lokomotive na kranjčevićevoj, zašto ne, vodio sam i prijatelje, najčešće i curu, tamo sam se prvi puta slikao sa Kordom i Mihom, prekrasne su to uspomene. Jednom prilikom sa nama je išla i sestra od cure, jer ionako nije imala šta raditi, a onda su cijene ulaznica skočile na 15 EUR. Sva sreća ja si to mogu priuštiti, ali na utakmice neću ići iz principa i radije pozovem ekipu u stan pa za 15 eura kupim čipseva i sokova.
U konačnici, kad smo već kod te sportske kulture, pa nisu jednom kod mene doma kod roditelja došli gosti na kavu, piće i priču, a na kraju odgledali cijelu utakmicu Hrvatske rukometne reprezentacije i objašnjavali nama djeci kako se igra, a kako se ne igra rukomet. U većini slučajeva morali smo smanjivati stručne komentatore kako bi bolje čuli što naša susjeda/kuma/rodica ima za reći. Dan danas mi je žao Kopljara i svega izrečenoga od kume. Siguran sam da je ona odgledala te rtske otoke preko malog ekrana i strastveno navijala kao i prije 10 godina.
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
I ponovit ću ponovno - čast izuzecima, da ne bi bilo da smo svi isti :) I naravno da Nijemci ne trebaju biti uzor, ali eto imao sam taj primjer bivšeg suradnika, a i činjenica je da kod njih o kojem god sportu se radi viđamo puna gledališta.
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/Imaš tu i slučaj gdje je kolega s posla kupio ulaznicu sebi i ženi pa na kraju on morao sjediti na stepenicama jer eto ulaznice.hr ne zna da su sjedalo 55 i sjedalo 56 u tom redu odvojeni ulazom (ne stepenicama, nego čitavim ulazom).
Također lakše je izdvojiti 40-60 eura kad Hrvatska igra i pobjeđuje, a tada će se neko i iz Osijeka uputiti prema ZG areni. Sad kad sam pogledao, vidim da zapravo prodaju paket za sve 3 utakmice taj dan, a trenutno na raspolaganju su samo one od 90 EUR.
Što se tiče Rijeke, baš je Jeličić jučer na podcastu spomenuo: "svi se žale na skupe ulaznice i preplate, imaju minus od 5 miliona, pa kad prodaju Galešića onda se navijači čude". Tako da, definitvino nije sve crno i bijelo.
Prije koju godinu je Šapit spomenuo da su ga pred Cibonom pitali zašto samo ne prođe i to je komentirao u kontekstu toga da svi samo gledaju kako uštedjeti tih 20 kuna za ulaznicu, a ne razmišljaju da time daju podršku lokalnom klubu.
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/Uspjehe imamo, tj. imaju ih naši sportaši, ali ti uspjesi nisu plod nekog sustava ili toga što smo "sportska nacija", nego su pojedinci trudom, odricanjem i krvavim radom došli do nekih visina. Ali to je za neku drugu raspravu. Otići na utakmicu, podržati sportaša, za mene je stvar (sportske) kulture. Ako ti je imalo stalo do sporta, naravno.
I evo, nije da želim isticati sebe, ali sutra ću zapaliti 250 km u jednom smjeru da bih podržao rukometaše, razočaran što je dvorana jučer bila prazna. Uz odavanje časti onima koji su bili tamo. I jest, ulaznice su skupe, jasno mi je. Ali majka mu stara, pa svjetsko je prvenstvo! I ako Island pobijedi, a u ovom trenutku su favoriti protiv nas, neću fućkati niti j nekome majku. Otkud mi pravo?
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/