Treba li Hajduku reset ?

Piše: maso

13.01.2025., 20:22 6 min 11

Pogled iz budućnosti

Početak je ožujka 2025. godine, a povijest se, kako to često biva, ponovno ponavlja. Dinamo, s osvojenih 4 boda u posljednja dva derbija protiv Rijeke i Hajduka, zasjeo je na prvo mjesto. Kao i uvijek u takvim situacijama, internet "gori", stručnjaci pišu analize, a navijači ispisuju stranice u komentarima društvenih mreža.

"Hajduku je potreban reset", rečenica je koja ponovno dolazi do izražaja, govorilo se o tome i prošle godine. Referenca na reset Dinama iz 2005., kada je klub igrao "ligu za bedaka", postala je lajtmotiv stručnih komentatora, a ujedno i kritičara Hajduka. Ali koliko je taj reset zaista potreban Hajduku, a koliko je riječ o nerealnim očekivanjima?

Atomski Dinamo

Krajem 2004. godine, Dinamo je pod vodstvom Nikole Jurčevića i uz logistiku Zdravka Mamića složio momčad za koju se vjerovalo da će "prošetati" kroz Prvu HNL. S talentima iz hrvatske U21 reprezentacije te s nekoliko istaknutih HNL imena, mediji su s pravom najavljivali klub koji će dominirati na tri fronta.

No, stvarnost je bila daleko od tih predviđanja. Luka Modrić, vraćen je u Dinamo tek u siječnju 2005., kada je momčad već prolazila kroz težak raspad. Unatoč snažnim imenima i velikim očekivanjima, Dinamo je završio prvi dio sezone 2004./05. na sedmom mjestu, s porazima koji su bacali sjenu na ambicije vodstva kluba. Nakon 22 kola i samo 33 osvojena boda bio je trenutak koji bi mnoge klubove natjerao na drastične promjene. Eduardo i Modrić bili su ozljeđeni u ključnoj utakmici odigranoj u Koprivnici.

bodova po utakmici 2004 2024
Hajduk 1.9 2
Dinamo 1.5 1.6

Ipak, Dinamo nije mijenjao temeljni kurs. I dalje je ulagao u mlade igrače, slao ih na posudbe, vraćao ih i pružao im kontinuitet (dok god su to rezultati dopuštali).

U sklopu 28. kola lige za bedaka Dinamo je izgubio od Međumirja rezultatom 2:1. Sljedeće sezone kreće furiozno te u Listopadu 2005. prije ponovnog susreta sa Međimurjem ima 7 pobjeda, 1 remi (Hajduk) i 1 poraz (Osijek). Rezultatom na kraju 1:5 za Dinamo, iako je došlo do određenih promjena u sastavu NK Međimurja između svibnja i listopada 2005., temeljna struktura momčadi ostala je slična. Stoga, usporedba ovih dviju utakmica može pružiti vrijedne uvide, uzimajući u obzir da su promjene u sastavu uobičajene.

Ključna razlika u Dinamu ? Isti igrači s više iskustva i sustav koji nije izgubio vjeru u vlastite mlade snage uz pokoje čudo iz Brazila te iskusnog HNL igrača. Ovaj kontekst važan je jer nam pokazuje da reset ne mora biti drastičan. Nije sve u smjeni igrača ili promjeni trenera. Dinamo nije trebao reset u klasičnom smislu. Vizija i sustav izdržali su test vremena, unatoč kratkoročnim padovima.

Socios Hajduk i pitanje reseta

Hajduk danas posluje u sasvim drukčijem kontekstu. Model upravljanja putem udruge navijača donosi brojne izazove, ali i prilike. Socios model omogućio je stabilnost kluba koja mu je desetljećima nedostajala. No, je li taj model dostatan za ozbiljan iskorak prema naslovu prvaka ili Europi?

Problem Hajduka nije u potpunom padu, nego u percepciji i načinu na koji se donose odluke. Igrači poput Pukštasa, Sigura, Prpića i Hrgovića simboliziraju talent koji je prisutan i kombinaciju svih dobrih i loših odluka koje su donesene u zadnje vrijeme. Umjesto čvrstog temelja na koji se može pouzdano osloniti, ti igrači su poput tankog užeta iznad provalije – nadaš se da neće popustiti.

Osim toga, Hajduk očito kasni u razvoju svojih mladih igrača. Primjerice, 19-godišnjaci u trenutnom kadru, poput Vrćića i Djolonge, već su trebali biti na posudbama u manjim klubovima kako bi stekli iskustvo i kalili se za pritisak koji dolazi s igranjem za Hajduk. S druge strane, 20-godišnjaci, poput Vrcića, Djolonge i Capana, trebali su se već afirmirati kroz minutažu u ovoj sezoni, ali izgleda da će taj proces kasniti još barem jednu godinu.

Primjer Tonija Teklića zorno pokazuje kako je kontekst ključan. Teklić je 2019. napunio 20 godina, vraćen je s posudbe i zabio u Jadranskom derbiju protiv Rijeke za izjednačenje (1:1). Međutim, u ulozi zamjene Basselu Jradiu, koji je tada bio u formi, jednostavno nije bilo prostora za njegov napredak. Hajduk je u tome trenutku pod Damir Burićem živio u prividu solidnih rezultata s iskusnijim strancima poput Jaira i Jradi, dok su mladi talenti poput Teklića gubili vrijedne prilike za razvoj.

Hajdukov reset

Hajduk ne treba radikalan zaokret, već evoluciju. Klub ima kadar koji je sposoban postići više, ali kronično pati od nedostatka sustava i vizije koji bi omogućili njegov rast. Pravi reset za Hajduk znači povratak povjerenja u vlastiti kadar, ali uz jasnu strategiju razvoja.

Primjer Dinama iz 2005. jasno pokazuje da talent treba pravilno usmjeriti. Igrači poput Modrića i Ćorluke vraćeni su u pravo vrijeme, nakon što su se kalili u Zaprešiću i sličnim sredinama. Hajdukovi mladi talenti također moraju naučiti lekciju – posudbe nisu gubitak, već ulaganje. Trenutni kadar Hajduka ima potencijal, ali taj potencijal mora biti dopunjen iskustvom stečenim izvan sigurnosti Poljuda.

Hajduku trebaju stručnjaci koji razumiju nogometnu industriju kao spoj sporta i biznisa. Klub ne smije ovisiti o impulzivnim odlukama niti se povoditi za kratkoročnim rezultatima. Umjesto toga, potrebni su vizionari koji će postaviti temelje dugoročne stabilnosti. Važno je naglasiti da dovođenje 'novih Eduarda' ili 'novih Olma' ne ovisi samo o prepoznavanju talenta, već u većoj mjeri o odabiru pravih ljudi koji će pregovarati i realizirati ključne poteze.

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

11 replika

  1. zg fritula
    Naučiti od Dinama?
    Da Hajduk ima svoju Lokomotivu pa da tamo odgaja svoje talente?
    Hajduk je imao B momčad u kojoj je igralo jako puno igrača koji su dospjeli do prve momčadi, neki od njih su prodani za ozbiljan novac. Nagrada za to od HNSa je bila degradacija B ekipa u niži rang koju je Lukša podržao i novac od B ekipe usmjerio u pumpanje plaća igračima. 
    Vitali je najavio da Hajduk namjerava vratiti B ekipu (U21), Bilić da će zahtijevati od HNSa da se B momčad vrati u rang više (Prvu ligu) i nadajmo se da će u tome uspjeti i da će se mladi razvijati na takav način. Posudbe u druge klubove gdje su igrači imali uglavnom malu minutažu i igrali na neprirodnim pozicijama se nisu pokazale dobrim ni za Hajduk a ni za tw klubove, Solin je odličan primjer za to. 
     
     
    2
    1
    1
    • Pavao Sviben
      Zadar=Lokomotiva. A Dinamo je dobrano iskreširo Lokomotivi za sve igrače.
      0
      -3
      3
    • zg fritula
      Da, u pravu si. 
      Predsjednik Hajduka je bio predsjednik Zadra dok nije ušao u prvu ligu, predsjednik Zadra je bio u IO Hajduka, Zadar nije osvojio ni boda u 50 međusobnih utakmica zaredom, Hajduk i Zadar su međusobno obavili preko 200 transfera u 10 godina.
      Jedino se razlikuje ovaj primjer jer Hajduk nije imao novaca pa nije platio kao Dinamo Lokomotivi.. 
      3
      1
      2
    • Hrvatska
      maso
      Lokomotiva se pojavljuje 181 puta, a Zadar 37 puta kada preko Transfermarkta pretražuješ ime kluba u svim transferima.
      NK Hajduk all transfers
      NK Dinamo all transfers

      posudbe se nisu pokazale dobrim ni za Hajduk a ni za te klubove

      Često vidimo kako klubovi griješe s posudbama (npr. slučaj Hrvatskog dragovoljca), i teško je reći gdje je točno problem. No, igrači u Lokomotivi kao da uvijek vjeruju da se mogu vratiti u Dinamo, pa igraju s takvom sigurnošću, gotovo kao da već jesu u Dinamu. S druge strane, imam dojam da, kad Hajdukovom junioru spomeneš posudbu u Varaždin, već počinje gubiti motivaciju za nogomet. Možda je stvar i u tome što Čabraja vraća Dinamu spremne i dobro utrenirane igrače, s obzirom na to koliko je poznat njegov europski režim treninga u Lokomotivi.
      1
      1
      0
    • Vice
      Nećemo se praviti  mutavi, znamo svi kako i na koji način se Lokomotiva probila u prvu ligu, i kakav je odnos imala sa Dinamom. Ali prijatelju, poradi na argumentaciji. Kad je Šibenik zadnji put dobio Hajduka? Dva puta u posljednjih 20 utakmica, uz jedan remi. Je li zbog toga Šibenik neka ilegalna filijala Hajduka? 
      0
      0
      0
  2. Vice
    Hajduku, još više njegovim navijačima, jednostavno treba strpljenje. Zvuči glupo nakon 20 godina bez naslova, ali u koliko od tih 20 godina je zaista bilo strpljenja, onog pravog? Koliko predsjednika/trenera/sportskih direktora je imalo priliku raditi u miru, bez prevelikih očekivanja i bez dizanja frke nakon dva lošija rezultata? A koliko ih je se izmjenilo, ne u zadnjih 20, nego u zadnjih pet-šest godina? Zato i dolaze razni Jradiji, Dajakui, Anelliji, jer uvijek se misli da je to onaj koji će zabiti 30 golova i rasturiti cijelu ligu te donijeti Hajduku naslov. A neće, kao što smo se mogli uvjeriti. Ovaj današnji Hajduk je na tragu onoga kako bi trebao izgledati. Nekolicina mladih igrača (Pukštas, Sigur, Durdov, Prpić) uz koje su iskusni Livaja i Rakitić, a kojima "asistiraju" malo mlađi, ali dovoljno iskusni Uremović, Krovinović, Kalik, kad se oporavi Žaper. Problem je samo što se i u ovoj, a još više protekle 2-3 sezone financijski puno riskiralo, a ništa profitiralo, pa je pitanje koliko dugo će se moći servisirati ovakva momčad. Ona je već ove sezone na vrlo pristojnoj razini i možda već ove sezone iskoristi priliku koju nudi Dinamo. Ali kad bi ju se uspjelo zadržati, eventualno dodati jedno solidno lijevo krilo, iduće sezone bi mogli i u HNL i u Europi napraviti rezultat, a samim time donijeti i financijsku injekciju klubu. Bez toga ova momčad neće moći ostati na okupu ni iduće polusezone, kamoli na duže staze, a onda će do tog "reseta" doći prinudno. 
    1
    1
    0
    • Hrvatska
      maso

      pa je pitanje koliko dugo će se moći servisirati ovakva momčad

      Upravo zato smatram da je propuštena prilika sa slanjem mladih na sazrijevanje. U tekstu sam pogrešno kopirao imena iz excelice.
      19-godišnjaci na koje sam se htio referirati su Jurak, Brajković i Buljan, koji su trebali već spremiti kufere i pokušati skupiti minutažu tijekom 2025.
      20-godišnjaci koji su se polako trebali već vračati s posudbe su Vrcić, Capan, Djolonga i Antunović. Reference radi, Luka Modrić se u Dinamo vratio iz Zaprešića u Siječnju 2005, Dominik Prpić se u Hajduk vratio u Siječnju 2024. 
      0
      0
      0
  3. Atalanta
    Gogo
    Lijepo čut "Socios", ali Hajduk nema Socios model nego š.d.d., nema ni hibridni Socios kao Njemačka. Ali članovi biraju nadzorni odbor, odnosno, njih 4781 je iskoristilo to pravo na zadnjim izborima, izlaznost oko 5-6% iako su izbori bili elektronski. 
    No bez obzira na model, Hajduk nema stabilnost, vidjeli smo to na 3 zadnja financijska izvješća gdje se akumulirao dug od preko 30 milijuna €. Istina, velikim ulaganjem smanjila se razlika između Hajduka i Dinama, ali nikakav iskorak nije napravljen, pogotovo u Europi od čega bi klub trebao (morao) živjeti. 
    1
    1
    0
    • Hrvatska
      maso
      Hvala na replici, s obzirom na prihode koje je Dinamo godinama ostvarivao od 2005. pa na dalje, smatram da je i to smanjenje zaostatka (pa makar i prividno) dosta bitno za održivost kluba.
      Propustio sam u tekstu naglasiti koliko je bitno bilo naučiti od Dinama te pronaći sredinu u kojoj će bili tići u svojoj punoljetnosti naučiti igrati ligaški nogomet. s obzirom na to da godinama ne uspijevaju ostvariti takvo partnerstvo možda je vrijeme da dovedu u klub ljude koji bi to uspjeli.
      0
      0
      0
  4. Pavao Sviben
    "Hajduk ne treba radikalan zaokret, već evoluciju." - Aljoša Pavelin
    Šalu na stranu, razlika u primjerima je da je Dinamo te 2005. morao uloviti ekipu koja se jedva doteglila do naslova ispred Intera (što pokazuje 1.75 bodova po utakmici), dok Hajduk je taj koji u slučaju naslova Dinama ponovno mora loviti momčad koja je direktno u Ligi prvaka i već je uhodana s 20 godina dominacije. Poanta teksta da se stvari ne lome preko koljena je točna.
    1
    1
    0
    • Hrvatska
      maso
      Kada je Hajduk ispao od Ružamberoka brže bolje su svi počeli spominjati potrebu za resetom, a dosta se spominjao Dinamov reset. Pogledao sam momčad Dinama iz 2004/2005 te brzo shvatio da potreba za resetom nije postojala, a samim time spominjanje tog reseta u kontekstu Hajdukovih loših sezona i rezultatskih podbačaja nema smisla.Ovaj tekst proizašao je iz jednog mojeg neodgovorenog pitanja, želio sam da na Tribini analiziraju momčad te objasne što je to resetirano.
       
      Hvala na replici.
      1
      1
      0

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.