Ljetos, po dolasku u splitsku zračnu luku, Gennaro Gattuso je dočekan od strane sportskog direktora Kalinića, s kojim je mogao razgovarati na talijanskom jeziku. Prilikom dolaska u klupske prostorije, upoznao je i Mateja Sunaru iz Hajduk Digitala, s kojim je također mogao pričati na svom materinjem jeziku, a koji će mu postati i prevoditelj na hrvatski. No, najvažnije za Rina je da talijanski jezik, na bobanovski visokom nivou, govori alfa i omega njegove ekipe, Marko Livaja. Otkako je 2010. godine kao golobradi "mulac" otišao u Inter, pa preko igranja u talijanskom kantonu u Luganu, sve do Atalante, ML10 je naučio talijanski jezik.
Kada je trećeg dana 2025. godine, Fabio Cannavaro održao prozivku Dinamovih prvotimaca, najboljem igraču i kapetanu svoje momčadi nije se morao obraćati na engleskom. Bruno Petković od 2012. godine, preko Catanie pa sve do Bologne, prije povratka u Dinamo, prošao je Scile i Haribde talijanskih klubova. Prije utakmice lige prvaka protiv Atalante, njegov tadašnji trener i poliglot Nenad Bjelica izjavio je da Bruno priča talijanski bolje i od njega.
Primjeri Livaje i Petkovića, koji su veoma mladi otišli na "Čizmu" te se svojim igrama izborili do uspjeha, reprezentacije i ikonskog statusa u dva najveća hrvatska kluba, nažalost su u manjini spram onih koji su okusili Primaveru i požalili.
Šesnaestogodišnji Frane Bitunjac je 2014. godine iz tada trećeligaša Šibenika, za 200 000 € prešao u Fiorentinu, a tamo ga je dočekao, njegova generacija, Marko Dabro, koji je u Firenzu pristigao godinu dana ranije iz vinkovačke Cibalije.
Ni jedan ni drugi nisu isplivali iz dubokih voda Primavere, ali je Dabro iz drugog pokušaja u Hrvatskoj, pa preko Kine i Litve ostvario donekle uspješnu karijeru, koja i dalje u 27. godini normalno plovi u Varaždinu.
Njegov kolega iz svlačionice Viola, nakon tri godine bez seniorskog nastupa, vratio se u Šibenik, pa se preselio u trećeligaš Zagoru iz Unešića, da bi trenutni klub u kojem igra u 27. godini bio Primorac iz Biograda. Karijera koja je trebala cvasti na stadionima Serie A, spala je na livade 2.NL.
Sigurno u Franinom slučaju možemo reći, "Maledetta Primavera", i to ne misleći na pjesmu Lorette Goggi, nego na "Prokletu Primaveru" , ligu u koji mnogi mladi talenti dođu, puni nade i očekivanja, a završe katastrofalno.
Posljednji šibenski teenager koji se otisnuo put Apenina, točnije milanskog Intera je talentirani Dominik Kartelo, '08. godište, sin legende HNK Šibenika i donedavnog trenera A ekipe, Marka Kartela. Hoće li njegova karijera teći u željenom smjeru, hoće li kroz koju godinu zaigrati na prepunoj Meazzi, ostaje za vidjeti.
No, postavlja se pitanje, da li je potreban toliko rani odlazak mladih talenata u inozemstvo, u razvojne lige iz kojih je teško isplivati i domoći se A ekipe? Je li njihov odlazak važan zbog zarade njihovih matičnih klubova, zarade njihovih roditelja, menagera i njih samih? Mnoge karijere krenu lošim punem, a da nisu ni počele i to zbog nestrpljivosti.
A da ovaj tekst ne bi završio u negativnom tonu, spomenut ću i primjer maldog Borne Knezovića, koji je iz Cibalije prešao u Sassuolo i briljira u Primaveri. Po podacima SofaScorea, trenutno je četvrti najbolji igrač lige. Zasad se sa sigurnošću može reći da Primavera za njega nije Maledetta.
Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
/