NK Osijek - najneuspješniji hrvatski klub?

Piše: Pavao Sviben

04.01.2025., 21:33 3 min 9

Od osnutka Hrvatskog nogometnog saveza 1992. godine i formiranja Hrvatske nogometne lige (HNL), NK Osijek se etablirao kao stalni prvoligaš, ali pitanje koje se postavlja jest: je li ovaj klub s pravom jedan od najneuspješnijih klubova u povijesti hrvatskog nogometa? Unatoč stabilnosti u ligi, Osijek se često suočavao s neuspjesima na ključnim natjecanjima, a trofejni kabinet kluba iz Gradskog vrta ostaje gotovo prazan.

NK Osijek je od početka HNL-a redoviti član prve lige, što samo po sebi svjedoči o određenoj razini stabilnosti. Međutim, kada pogledamo konkretnije uspjehe, priča postaje znatno manje impresivna. Klub je kroz povijest HNL-a osvojio tek jedan veliki trofej – Hrvatski nogometni kup 1999. godine, pobijedivši Cibaliu u finalu. Taj uspjeh ostaje jedini bljesak u inače razočaravajućoj priči na nacionalnoj razini. Za usporedbu, manji klubovi poput Inter Zaprešića također su osvojili jedan kup, ali dodatno su sudjelovali u nekim memorabilnim europskim nastupima. S druge strane, klubovi poput Slavena Belupa, Istre 1961 i Lokomotive imali su više prilika za trofeje, nekoliko puta ulazeći u finala kupa, iako su ih gubili.

Osijek nikada nije osvojio naslov prvaka Hrvatske, a čak ni ozbiljno konkurirao za titulu sve do posljednjih nekoliko godina nakon ulaska mađarskog kapitala u klub. U tom smislu, dugi niz godina Osijek je bio klub koji se borio za sredinu ljestvice ili eventualno mjesta u europskim natjecanjima. Nikada nije ušao u europske skupine.

Ako usporedimo NK Osijek s ostalim klubovima izvan "velike trojke" (Dinamo, Hajduk, Rijeka), postaje jasno da su njihovi rezultati ispod očekivanja:

  1. Slaven Belupo: Dva puta finalist Kupa Hrvatske (2007., 2016.) uz nekoliko nastupa u Intertoto kupu.

  2. Lokomotiva: Finalist kupa 2013. i 2020. godine i nastup u kvalifikacijama za Ligu prvaka na osnovu drugog mjesta (osvojeno upravo ispred Osijeka).

  3. Istra 1961: Više puta dolazila do finala Kupa Hrvatske, što je uspjeh za klub s ograničenim resursima.

NK Osijek nije najneuspješniji klub u Hrvatskoj u apsolutnom smislu, ali s obzirom na svoj status stalnog prvoligaša, potencijal koji je ima kao klub iz 4. najvećeg grada, povijest i financije, svakako je jedan od najneispunjenijih. Nedostatak trofeja, kontinuiranog uspjeha i ozbiljne konkurencije za naslov prvaka Hrvatske stavlja ih iza klubova koji su, unatoč skromnijim resursima, ostavili veći trag. Ako se klub želi riješiti te stigme, morat će u narednom desetljeću izboriti nekoliko europskih skupina, kupova, iako u konačnici moraju poput Rijeke dočekati svoj prvi naslov.

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

9 replika

  1. Fuori gioco
    Donekle se slažem s tvojom tvrdnjom. S obzirom na novac i infrastrukturu kojom raspolažu zadnjih godina, očekivalo se više. No ne treba podcijeniti drugo mjesto u onoj Bjeličinoj sezoni.
    No mislim da je glavni razlog tog Osijekovog "neuspjeha" taj što se Osijek podigao u trenutku kada Dinamo igra proljeće u Europi, a Hajduk i Rijeka se dižu rezultatski i organizacijski. Nije lako Osijeku u takvim okolnostima stići do bilo kakvog trofeja.
    Ostale stvari su dosta dobro objašnjene u ostalim replikama pa ne bih ponavljao već rečeno.
    0
    0
    0
  2. Puvlin
    Dosta mršava argumentacija za jedno dosta kompleksno pitanje. Svesti sve na broj trofeja i broj nastupa u kupovima nije dovoljno dobar temelj za nekoga proglasiti najneuspješnijim. Valjalo bi proučiti budžete po sezonama i njih usporediti s ostvarenim pozicijama tih godina, no to iziskuje vremena. Možda jesi u pravu, no to bi valjalo potkrijepiti. Dobro došli na Tribinu, mjesto gdje nije dovoljno samo iznijeti vlastito mišljenje, već ga je potrebno čitko i lijepo sročiti te potkrijepiti činjenicama.
    3
    3
    0
    • Pavao Sviben
      Sve stoji, komentirao sam već da nažalost ne stane sve u tekst. U nekom drugom djelu bi se moglo još detaljnije sve proći, ali milsim da u svakom slučaju je budžet bio veći od ovih ostalih klubova, plus broj samih pratitelja, veličina grada i regije..ne postoji suprotan argument.
      0
      0
      0
  3. Osijek
    Ghost Of The Navigator
    Osijek ima preko 400 bodova više od Slavena na vječnoj ljestivici hnl-a. Slaven je ušao 1996 godine u hnl, ali Osijek za razliku od Belupa nije imao financijsku sigurnost zajednice tijekom dijelovanja.Također treba reći da je u neimaštini do dolaska mađarskog kapitala Osijek bio jedini klub koji je znao startati utakmicu sa 11 igrača iz svoje škole nogometa. Istra, neznam na koju misliš, ali ova današnja ulazi u prvu ligu 2009. Lokomotiva je sve što je neregularno u našem nogometu i tek sada zbog normalnijih pravila u hnl-u osjećaju posljedice. Zagreb kao bivši prvak i stari Varteks po meni su još uvijek veći klubovi od gore tvoje navedenih. Osijek u Europi je pobijeđivao Brondy, Anderlecht, Rapid Beč, Slavija Prag i Psv i do poraza od Kilzižara prije 3 godine nikad nije ispao iz europskih natjecanja od ekipe slabijeg renomea. Do dolaska Volpija, Osijek je imao više bodova na vječnoj ljestivici od Rijeke. Danas je riječ o klubu koji je jedini na području bivše Jugoslavije sa izgrađenim svojim stadionom i svojim pomoćnim terenima uz Rijeku naravno (nisam upoznat jeli Istrin stadion od nk Istre 1961 ili grada). Tzv. velika četvorka bivše Jugoslavije i dan danas dobija veliku pomoć države što automatski čini ligi izdvojenu po privilegijama i državnim projektima. U Srbiji je to izraženo na još puno većem nivou. Klub sa grada na Dravi ili točnije njegova uprava je radila dosta pogrešaka od dolaska Mesaroša i to je razlog što se nije uspio podići na razinu grada koji teče. Živ i veseo bio !
    3
    2
    1
    • Pavao Sviben
      Sve točno, ne stane sve u tekst. Koliki je grad Koprivnica, koliki Osijek? Koliko navijača, članova ima Osijek, a koliko Slaven ili Istra? Ovo sa infrastrukturom je ponovno još jedan argument - uz toliku investiciju opet se nije pedlja pomaknulo s tog "vječno 4. mjesta". 
      1
      1
      0
    • Osijek
      Ghost Of The Navigator
      Kao što rekoh, veliko lutanje uprave kluba nije pomoglo da se klub rezultatski izdigne osim one sezone sa Bjelicom. Sada se tri puta smanjio budžet od tada i opet se krenulo drugim smjerom. Meni osobno taj pojam "velika četvorka" ne znači puno. To je onako više predstavljeno zbog popularizacije lige da joj da na značaju, ali ako bi postajala ta četvorka onda bi Osijek definitivno bio tu. Uostalom bolje zvuči nego npr. "Dinamo i ostatak lige".
      0
      0
      0
  4. Veljko
    Najgori termin trenutno u HNL-u mi je "velika četvorka". To šta je taj termin postoja u Jugoslaviji, i šta je Osijek 4.po veličini grad u Hrvatskoj, ne znači da taj isti termin triba postojat i danas. Uz dužno poštovanje dotičnom klubu, ali oni imaju 1 trofej otkad je Hrvatske, a i taj je trofej doša prije više od 25 godina, i to na način koji nije za ponosit se. 
    2
    2
    0
    • Pavao Sviben
      Nešto slično kao AZ u Nizozemskoj ili Braga u Portugalu, u principu uvijek "sigurno 4.", mogu i na koju poziciju više nekad, ali realno puno bliže ostatku lige nego toj trojci iznad. S time da kod nas Dinamo puno više odskače nego itko u tim ligama. 
      1
      1
      0
    • San Marino
      Spiralna Impostacija
      A vidi, ako provjeriš tablicu utakmica velike četvorke u međusobnim susretima od sezone 15/16 zaključno s ovom polusezonom, na "maloj" tabeli u 114 odigrana susreta među klubovima velike četvorke, Osijek je treći po prosjeku osvojenih bodova s 1.2 po utakmici, više od recimo Hajduka. Ako tu pridodamo i još ova 4 standardna kluba HNL-a (Lokomotiva, Istra, Slaven i Gorica), Osijek je ponovno tu pri vrhu s prosjekom od 1.49 bodova po utakmici u 254 susreta. 
       
      Nije sve u trofejima, ima nešto i u drugim pokazateljima koji govore da Osijek zaslužuje biti dio te famozne velike četvorke.
      1
      1
      0
Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.