SuperSport HNL ulazi u završnicu, a borba za naslov ne vodi se samo na terenu. Ove sezone ponovno svjedočimo situacijama koje otvaraju pitanje regularnosti natjecanja – od izbora sudaca, preko transfera u ključnim trenucima, do medijskih manipulacija kojima se promovira Dinamova dominacija. Uz sve to, pojavila se i zabluda o raspodjeli UEFA-inog novca, koja se koristi kao alat za opravdavanje narativa da „Dinamo mora biti prvak“.
Jedna od ključnih priča ove sezone jest odluka da sudac Duje Strukan više neće suditi utakmice Dinama. Iako i dalje ostaje dio sudačke elite, činjenica da mu je zabranjeno suditi Dinamu otvara ozbiljna pitanja o utjecaju zagrebačkog kluba na suđenje u HNL-u.
Strukan, koji se smatra jednim od najboljih hrvatskih sudaca, u prošlosti je imao nekoliko spornih odluka koje nisu išle u prilog Dinamu. Njegovo isključivanje iz utakmica Dinama stvara dojam da klub ima moć odlučivati o tome tko smije suditi njegove susrete, što narušava povjerenje u regularnost natjecanja.
Još jedan događaj koji je podigao prašinu jest transfer Roberta Mudražije iz Lokomotive u Dinamo. Mudražija, jedan od najboljih veznjaka lige i drugi najbolji strijelac HNL-a, od ljeta bi trebao prijeći u Dinamo.
Ovakvi transferi nisu neuobičajeni, ali dolaze u trenutku kada Lokomotiva igra protiv Dinama, što otvara pitanje sukoba interesa. Lokomotiva se već godinama percipira kao „satelitski klub“ Dinama, a ovakvi potezi dodatno potvrđuju tu tezu. Pitanje koje se postavlja jest hoće li Mudražija u ključnim utakmicama dati svoj maksimum protiv svog budućeg kluba ili će već sad razmišljati o svom transferu u Maksimir.
Pojedini sportski novinari posljednjih tjedana intenzivno guraju tezu da bi osvajanje naslova od strane Dinama bilo „najbolje za hrvatski nogomet“. Argument je da bi Dinamo imao najveće šanse izboriti Ligu prvaka i tako donijeti financijsku korist cijeloj ligi.
Međutim, ova tvrdnja nije u potpunosti točna. Istina je da bi bilo koji prvak HNL-a, bio to Hajduk, Rijeka ili Osijek, imao jednaku priliku kroz kvalifikacije Lige prvaka. Štoviše, ako nijedan hrvatski klub ne uđe u Ligu prvaka, UEFA-in novac bio bi ravnomjernije raspodijeljen među sudionicima europskih natjecanja, što bi donijelo veću korist ostatku lige. Ova činjenica često se prešućuje u medijima koji promoviraju Dinamovu dominaciju.
Sezona 2024./25. još jednom pokazuje da HNL nije samo sportsko natjecanje, već i arena političkih i lobističkih igara. Dinamo, kroz utjecaj na suđenje, pravovremene transfere i medijske narative, nastavlja održavati svoju dominantnu poziciju.
Ako hrvatski nogomet želi napredovati, mora osigurati jednake uvjete za sve klubove i eliminirati sumnje u neregularnosti. Tek tada će borba za naslov biti odlučena isključivo na travnjaku, a ne u ur
edima i kroz propagandu.
Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se
Reakcije na komentar
Sviđa mi se
Ne sviđa mi se