NBA Redrafting: generacija 2015.

Piše: LukaB

13.03.2025., 23:42 10 min 0

Nakon višegodišnje pauze u pisanju, odlučio sam napraviti seriju tekstova retrospektive posljednjih 10 draftova (2014.-2024.) i vidjeti kako bi izgledali sa stajališta "današnje pameti".Kao kriterij uzimaju se individualni i momčadski uspjesi, dugovječnost i, ako baš moramo, statistika.U zagradi je naveden broj originalnog izbora, a ekonomičnosti radi, izabrat ćemo 9 najboljih.

 

1. KARL-ANTHONY TOWNS (1) - T'Wolves

Karijera: 23 pts, 11.1 reb, 3.2 ast, 1.2 stl

Došavši u ligu kao golobradi mladić, odmah je pokazao da ima masu za igrati peticu te jako finu ruku, bilo za šuteve s poludistance ili udice oko koša. Činilo se da je Minnesota stvorila tandem iz snova - KAT i Wiggins na papiru su bili savršen spoj - centar sa šuterskim dometom koji otvara prostor i super-atletično krilo koje će koristiti taj prostor. No, zbog određenih manjkavosti Wigginsa (opisano u prošlom tekstu) i limita Townsa, nakon nekoliko godina postalo je jasno da to nije jezgra za velike domete.

S obzirom na skoro jokićevske karijerne prosjeke Townsa, njegov limit je bio samo jedan: obrana. Da je došao u ligu 10 godina ranije kada je centar još mogao kampirati u reketu, bio bi jedan od velikana. Ovako, urođeni atletski limiti u kombinaciji s lošom defanzivnom inteligencijom, učinili su da Towns nikad ne bude centar koji može držati obruč pod kontrolom, a ni ispraćati bekove. Čak su pokušaji da igra četvorku u obrani bili smisleni, samo što onda ne izvlačiš iz njega puni potencijal u napadu. A na toj strani parketa je još uvijek noćna mora - prejak za sve niže igrače, hodajući missmatch; paklen šuter koji će svakom centru sasuti kišu trica, ili ga držati toliko daleko od reketa da ga isključi iz obrane. Igrati sa small-ball peticom protiv njega uopće nije opcija jer će protivnika tada uništiti u skoku i reketu. Pod uvjetom da na drugoj strani ne primi još više.

Sjajne partije nastavio je pružati u New Yorku nakon odlaska iz Minnesote te je u ovoj generaciji opravdao prvi izbor.Rookie godine, 5 puta All-star, 2 puta u trećoj All-NBA petorki. A još nema ni 30 godina. Izbjegne li ozljede kojima je dosad bio sklon, mnoge sjajne sezone su pred njim. Ipak, za najviše domete trebat će idealno posložiti ekipu oko njega.

 

2. DEVIN BOOKER (13) - LA Lakers

Karijera: 24.4 pts, 4 reb, 5.2 ast

Najmlađi igrač ovog drafta je u svojoj prvoj sezoni pokazao potencijal, a već u drugoj eksplodirao na razinu igrača od 22 poena ispod koje se nikad nije spuštao. Premda se u startu smatralo da će se profilirati kao šuter, nikad u karijeri nije tricu šutirao bolje od 38%. Doduše, uz solidan broj pokušaja od kojih su mnogi bili iz driblinga. A razlog tomu je što se prometnuo u prvog kreatora ekipe kod kojeg je lopta, čemu svjedoči rastući broj asista iz sezone u sezonu. Dribling, šut, pick and roll, asist, poludistanca, ulaz - Booker je mogao skoro sve. I morao je sve, jer su Sunsi tih godina bili jedna od najgorih ekipa lige.

Njegova najbolja sezona i preokret u rezultatima ekipe bila je potaknuta dolaskom Chrisa Paula koji je rasteretio Bookera, ukrotio tempo i pretvorio Sunse u ponajbolju ekipu Zapada. Te sezone je bio četvrti u poretku MVP-ja i uvršten u najbolju NBA petorku.

Diskutabilnim odlukama novog vlasnika Sunsi se ponovno nalaze u limbu te će ovoj ekipi biti potrebna rekonstrukcija na kraju sezone. Ako je to uopće moguće s obzirom na ugovore nekih članova. No, Booker je svakako onaj oko kojeg će se graditi novi Sunsi, osim ako sam ne zatraži promjenu.4 All-star nastupa, 2 puta u All-NBA petorki. Definitivno je trebao biti izabran više, ali i Lakersi su morali promašiti tu i tamo.

 

3. KRISTAPS PORZINGIS (4) - 76ers

Karijera: 19.6 pts, 7.8 reb, 1.8 ast, 1.5 blk

Izrugan od strane navijača Knicksa po dolasku, nije mu trebalo puno vremena da ih razuvjeri i od opskurnog Europljanina postane njihov miljenik.Slično kao Towns, volio je napadati licem košu s lakta, ali imao je i solidnu tricu. Za razliku od njega, Kristaps nikad nije bio rupa u obrani, dapače, imao je fin osjećaj za blokadu i čitanje igre. Dakle, na papiru je imao sve. Osim zdravlja (hajde nije bio ni najbolji skakač za tu poziciju i visinu od 218). Nakon rookie sezone u kojoj je odigrao 72 utakmice, samo je dvaput u ovih 10 sezona odigrao 65, 6 puta 57 ili manje, a jednu cijelu sezonu je kompletno propustio. U prosjeku 51 utakmicu po sezoni. Ove sezone vjerojatno neće ni taj prosjek dostići.

Onda kada je zdrav, definitivno je igrač koji radi razliku. Lani je Boston i bez njega dogurao do velikog finala, ali protiv Dallasa je čak i napola zdrav bio važan dio pobjedničkog rostera te se okrunio naslovom.Da su 76ersi bili malo pametniji i Embiidu pridružili Zingera umjesto Jahlila Okafora, možda bi i danas bili sila na Istoku. A možda bi njih dvojica skupa bili po rehabilitacijama. Ozljede su ono što je spriječilo latvijskog diva da bude možda i najbolji igrač ove generacije.

 

4. D'ANGELO RUSSELL (2) - NY Knicks

Karijera: 17.4 pts, 3.4 reb, 5.7 ast, 1.1 stl

Nakon sigurne prve trojice, ulazimo u dio liste koji nije bilo lagano poredati. Odlučio sam se za Russella jer je imao ipak jednu All-Star sezonu i još nekoliko vrlo dobrih. Većinu karijere je bio jedan od prva tri kreatora na rosteru, a to nije mala stvar.Ne baš atletičan, ali izrazito dug za poziciju, ljevoruki DLo je imao (i još ima) solidan napadački arsenal - dobro igra pick and roll (iako nije rođeni play), neloš ulaz, dobra trica. Po stilu igre više combo nego play, premda je u karijeri rijetko imao ulogu s klupe. Na drugom kraju parketa je imao sve alate za biti solidan, ali obrana ga nije previše zanimala.

Kada bi imao svoju večer, bio je na momente nezaustavljiv. Možda nije trebao biti ovako visoko izabran, ali sve u svemu poprilično dobra karijera dugogodišnjeg startera.

 

5. MYLES TURNER (11) - Orlando Magic

Karijera: 14 pts, 6.8 reb, 2.2 blk

Što je s ovom draft godinom i ozljedama? Porzingis je imao najviše problema, ali Towns, Booker, Russell i Turner konstantno izostaju, a u sezonama kad prebace 60 utakmica ekipe mogu otvoriti šampanjac. Čak nisam o tome htio previše pisati jer doslovno za svakog od navedenih (i neke od onih koji slijede) može ići rečenica "da nije bilo ozljeda, mogao je biti...".

Premda nikad nije bio franšizni talent, Turner je od prvog dana pokazao da će biti odličan bloker. U drugoj sezoni je pak pokazao da ima šuterski raspon što ga je učinilo prototipom modernog centra - u obrani zaštita reketa, uz mogućnost ispraćanja bekova; u napadu stretch faktor. Dakle 3&D centar, jedan od prvih te kvalitete.

Iako nikad nije ostvario značajne uspjehe s ekipom, izuzev finala Istoka lani, ostvario je solidnu karijeru. Dvaput najbolji bloker lige. Da nije bilo ozljeda...Svakako bi bilo pametnije Magicu da su ga izabrali tim pickom nego... a znate već koga.

 

6. BOBBY PORTIS (22) - Sacramento Kings

Karijera: 11.9 pts, 7.2 reb, 1.3 ast

Napokon jedan koji je samo jednom u karijeri odigrao manje od 60 utakmica u sezoni. Iako nije bio prepoznat u Chicagu (gle čuda) koji je tih godina sasvim solidno birao na draftu da bi te igrače netko drugi do kraja razvio i koristio (pogledati pod Wendell Carter, Daniel Gafford, Lauri Markkanen), afirmirao se u Milwaukee Bucksima u jednog od najboljih šestih igrača lige.

Nije posebno dobar obrambeni igrač, nije ni snajper, ni post zvijer, ni najbolji skakač, ni kreator. Ali ima od svega pomalo, timski je igrač i nadasve fajter.NBA prvak 2021. godine kao važan dio rotacije.

 

7. MONTREZL HARRELL (32) - Denver Nuggets

Karijera: 12.1 pts, 5 reb, 1.3 ast

Izabran početkom druge runde, Trez je došao s reputacijom atletične četvorke bez šuta. U Houstonu se nije previše naigrao, ali nije ispred sebe imao ni velika očekivanja. U trećoj sezoni seli u LA Clipperse i tamo se afirmira kao undersized petica s klupe. Premda nizak za poziciju, bio je jak i žilav, a najviše od svega je bio sjajan roller nakon bloka. Iste godine je tamo sletio i Lou Williams, te je s njim formirao ubojiti tandem s klupe u iduće tri sezone. U prvoj je Lou osvojio nagradu za najboljeg šestog igrača lige, u drugoj ponovno bio najbolji, a Trez je bio treći u glasovanju za tu nagradu. U svojoj zadnjoj zajedničkoj sezoni su pak zamijenili mjesta u poretku te je Harrell odnio tu titulu.

Nakon odlaska iz Clippersa je imao solidnih momenata, ali više nije ponovio te razine igre. Na to su se nadovezale i ozljede te su najbolji dani iza njega.Zadnjih par sezona igrao je u Australiji i Kini.

 

8. NORMAN POWELL (46) - Detroit Pistons

Karijera: 13.2 pts, 2.7 reb, 1.8 ast

Dok je dobar dio ove generacije van lige ili u padu, Norman Powell igra najbolju sezonu svoje karijere za Clipperse. Odabran od strane Raptorsa u drugoj rundi, tek je u svojoj petoj sezoni pokazao svoj talent i počeo ubacivati 16 poena po utakmici. To su bili Raptorsi koji su godinu ranije osvojili naslov, a odlaskom Kawhija Leonarda netko je trebao nadoknaditi te poene pa je Powell iskoristio priliku. Držao je konstantu godinama, a samo je lani pao ispod tog prosjeka. No, ove sezone sve naplaćuje s kamatama.

Norman je prvenstveno strijelac, ali to radi sjajno. S loptom ili bez nje, svoju kvotu uredno ispunjava.Duga i lijepa karijera igrača koji je nadmašio mnoge birane prije njega. NBA prvak s Raptorsima 2019.

9. KEVON LOONEY (30) - Charlotte Hornets

Karijera: 5 pts, 5.7 reb, 1.6 ast

Kako staviti ovako visoko igrača s ovako mizernim prosjecima? A kako izostaviti trostrukog NBA prvaka?Looneyjev učinak se nikada nije mogao vidjeti kroz brojke, naprosto je trebalo gledati utakmice i shvatiti koliko je značio Warriorsima u njihovim pohodima.Pogotovo jer je morao iz korijena mijenjati svoju igru da bi opstao. Na koledžu je bio uspoređivan s Durantom. Bio je visok i mobilan sa sjajnim vanjskim šutom. No zbog ozljeda je pao nisko na draftu. Ozljede su se nastavile, oduzele mu mobilnost i dovele karijeru pod upitnik. Looney nije odustao nego se adaptirao i zato je tu.

 

Honorable mentions: Terry Rozier (16), Kelly Oubre (15), TJ McConnell (-)Najveći flop: Jahlil Okafor (2), Mario Hezonja (5), Willie Cauley-Stein (6), Emmanuel Mudiay (7)

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

Trenutno nema replika.

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.