Grčka vatra

Piše: pivot10

19.02.2025., 22:03 6 min 5

Grčka vatra bila je ratno sredstvo koje je Bizantsko carstvo koristilo u 7. stoljeću u borbama s Arapima. Gorjela je u vodi i lijepila se za sve što je dotaknula, zbog čega se smatra jednim od najznačajnijih i najsmrtonosnijih oružja u ljudskoj povijesti. Navodno je proizvodila glasnu buku i velike količine dima. Njezina proizvodnja bila je velika tajna i prenosila se s koljena na koljeno. Vremenom se formula izgubila i dandanas nitko ne zna koji su bili sastojci tog oružja.

 

SUPER LEAGUE

I ptice na grani već znaju da su grčki klubovi godinama nepremostiva prepreka našim predstavnicima u europskim natjecanjima. Gubili su od njih i Hajduk i Dinamo i Rijeka, a kako vrijeme prolazi, tako su ti porazi sve gori i gori i sve teže ih se podnosi, pa se tako možemo prisjetiti prošlogodišnjeg ispadanja Dinama u onom dvomeču s AEK-om ili pak ispadanja od PAOK-a u osmini finala Konferencijske lige kad je nakon pobjede od 2-0 u prvom susretu stradao s visokih 5-1 u uzvratu. Ispao je i Hajduk prošle sezone od PAOK-a, i to rezultatom 0-3, usprkos tome što je u 3 od 4 poluvremena imao više od igre i stvorio velik broj šansi. Jednostavno, nije išlo...

Grčka liga, kao i turska, samo na nešto nižem nivou, slovi za ligu koja nije pretjerano sklona razvoju mladih igrača. Primjerice, prosječna dob početnih 11 za prošlo, 23. kolo, na razini lige je 28,1 godinu.

Također, grčke klubove, a posebno one najjače, predstavlja ekstremno velik broj stranaca u ekipi. Tako su prošle sezone za PAOK protiv Hajduka i Dinama u 3 od 4 utakmice nastupila 3 igrača s grčkim državljanstvom, a taj se broj još i smanjio u uzvratu protiv Dinama. Ista stvar je i s AEK-om, s tim da su oni na Maksimir istrčali s 11 stranaca pa Grke uveli s klupe.

 

NA MLADIMA SVIJET OSTAJE

Ipak, postoje naznake da se u Pireju planira raditi drugačije. Olympiacos je prošle sezone napravio pravo malo čudo osvojivši Konferencijsku ligu (na putu do trofeja padali su i Fenerbahce, Aston Villa i Fiorentina), ali to nije bio jedini razlog za europska slavlja njihovih navijača. Naime, mlada momčad Olympiacosa napravila je jednako velik podvig i osvojila UEFA-inu Ligu prvaka mladih. Odmah ove sezone, nekoliko je članova te zlatne generacije priključeno prvoj momčadi. Dvojica igrača su posebno zanimljiva: Christos Mouzakitis i Charalampos Kostoulas. Njih dvojica izborili su se čak i za mjesto u prvih 11 i igraju vrlo dobro. Zanimljivo, u akciji smo ih mogli vidjeti i u Koprivnici krajem listopada prošle godine kada su se susrele U-21 reprezentacije Hrvatske i Grčke. Upravo su njih dvojica kombinirali kod prvog gola Grčke – Mouzakitis je ubacio, a Kostoulas glavom svladao Čavlinu. Treći igrač na popisu Olympiakosovih potencijalnih zvijezda je Antonis Papakanellos, ofenzivni veznjak koji nije odigrao puno minuta, ali je u sklopu prve momčadi.

Mouzakitis je osmica s odličnim driblingom i passom kojim nerijetko probija protivničke linije obrane. Odličnim igrama već se prometnuo u jednog od najzanimljvijih igrača grčke lige, a highlight njegove dosadašnje karijere definitivno je trenutak iz najvećeg grčkog derbija protiv Panathinaikosa; fenomenalnim golom iz voleja s 20-ak metara u sudačkoj nadoknadi četvrtfinala kupa, 18-godišnji Mouzakitis donio je prolaz svom Olympiacosu.

S druge strane, Kostoulas je 185 centimetara visok napadač rođen 2007. godine, kojeg trener Olympiacosa Jose Luis Mendilibar češće koristi na mjestu desetke, što i nije čudno, s obzirom na to da je u vrhu napada neprikosnoven Marokanac Ayoub El Kaabi, najbolji strijelac UECL u spomenutoj bajkovitoj sezoni Olympiacosa. Kostoulas odlično koristi minute koje dobiva, a u dosadašnjem dijelu sezone potpisao je 5 golova, od kojih su 2 bila Arisu u pobjedi 2-1 preokretom u drugom poluvremenu te 1 PAOK-u.

Osim njih, još je nekoliko mladih igrača u rosteru Olympiacosa. Među njima se ističe vratar Konstantinos Tzolakis (22), koji je nakon nekoliko sezona u ulozi rotacijskog golmana, preuzeo „jedinicu“ i profilirao se kao jedan od najboljih mladih golmana na svijetu. Tu je i perspektivni Argentinac Santiago Hezze koji najčešće igra u paru s Mouzakitisom i čuva mu leđa.

 

ČUVAJ SE GRKA I KAD DAROVE NOSE

Talentiranu generaciju grčkih igrača čine i igrači koji ne igraju u dresu Olympiakosa. Giannisa Konstanteliasa imali smo prilike upoznati u već navedenim europskim utakmicama PAOK-a protiv hrvatskih predstavnika i on je vjerojatno najtraženiji mladi igrač grčke lige. Osim njega, spomenuo bih i Ioannidisa (25) te Vagiannidisa (23) iz Panathinaikosa.

Još zanimljivih grčkih igrača nalazi se izvan granica države. Jedan od njih je hit-igrač ove sezone u Cvajti, a to je Stefanos Tzimas (19), napadač koji je ove zime ostvario transfer u Brighton za 25 milijuna eura, što je ujedno i treći najveći izlazni transfer u povijesti lige. Na njemačkom tlu djeluje i stoper Wolfsburga Konstantinos Koulierakis (21), bivši igrač PAOK-a. Ovosezonski Tzimasov status u 2. Bundesligi prošle je sezone uživao njegov sunarodnjak Christos Tzolis (23), koji je nakon 22 gola i 6 asistencija s pozicije lijevog krila ostvario lijep transfer u Club Brugge, gdje ove sezone također pruža vrlo dobre partije. Očekivanja su visoka i kad je riječ o mladom igraču Genka Konstantinosu Karetsasu (17). Budući da je nastupao za sve mlade selekcije Belgije (trenutno u U-21), nažalost po Grke, njegov status ipak vodi k tome da će Karetsas braniti boje Belgije i u seniorskoj konkurenciji.

 

ZAKLJUČAK

Široka je plejada mladih grčkih igrača koji bi mogli zaigrati na najvišem nivou nogometa ili su to već učinili. Vrijedi napomenuti da je Olympiakos i ove sezone dogurao do osmine finala UYL gdje ih čeka Lokomotivin krvnik Sturm, što govori da prošlosezonski uspjeh nije bio slučajan i da se u njihovoj školi nogometa nalazi još kvalitetnih mladih igrača. Iako je u sportu sve moguće, iluzorno je očekivati da će Grci ponoviti uspjeh iz 2004. godine. Ipak, vrijeme će pokazati može li netko pronaći pravu formulu kako bi se grčka vatra ponovno rasplamsala. Gdje ima dima...

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

5 replika

  1. Hajduk Split
    pivot10
    0
    0
    0
  2. Pavao Sviben
    Super tekst. Pitanje je to sad jesu li uistinu nešto promijenili u načinu rada i sada će krenuti brati plodove, ili je ovo svega tih nekoliko talenata kojih se poklopilo (svi nekad dobiju "zlatnu generaciju"). Grčki klubovi su puno bogatiji od naših, nemaju motiva razvijati mlade igrače kada se može potpisat James, Marcelo ili netko treći koji će prodavati dresove. Čak ne ovih 4-5 najvećih, i ovi drugi klubovi mogu plaćati odštetu 500k-1 mil. eura, što je kod nas izazovno čak i Hajduku. Nažalost bez ulaska ne znam kakvih investitora mi ne možemo to očekivati u skorijem razdoblju. 
    2
    2
    0
    • Hajduk Split
      pivot10
      Istina, pitanje je na mjestu. Vidjet ćemo kroz par idućih godina kakvo je stanje. Za AZ, Hajduk i slične nije toliko iznenađenje da odmah gurnu par mladih iz takve generacije, ali za Olympiacos me iznenadilo, baš zbog toga što imaju novaca "na bacanje". Odgovorio sam nešto detaljnije i dolje Vici, pa da se ne ponavljam bezveze...
      3
      3
      0
  3. Vice
    Zanimljiv tekst. 
    Grčku ligu povremeno pogledam, ali iskreno rečeno više zbog atmosfere na tim derbijima, nego zbog nogometa. Zato se nikad nisam zanimao za detalje. Znam da imaju, u usporedbi s našim klubovima, neusporedivo više love, puno bolje uvjete za rad, ali da tu lovu (po meni) ne troše uvijek najpametnije. Puno je tu "zvijezda" koje su u grčkim klubovima uzele velike novce, a nisu pružili ono što se očekivalo, odnosno onoliko koliko bi bili plaćeni. Zbog prevelikog broja stranaca u ligi pati i reprezentacija, pa se Grčka već dosta dugo nije kvalificirala ni na europsko, ni na svjetsko prvenstvo. OK, nije da su Grci prije tog silnog novca harali svjetskim nogometom, ali pojavila bi se ponekad neka generacija koja bi se pokazala svijetu kao ona 94. Mada su tu ispali u grupi na svjetskom prvenstvu, bez boda i postignutog gola. Naravno, ona iz 2004. ostat će zauvijek zapisana... ali i poslije toga bi zaigrali na velikom natjecanju (2010. i 2014. - tada su čak i prošli skupinu). 
    Zanimalo bi me, jesi se bavio tom temom, da li je pojava tih mladih igrača (posebno u Olympiacosu) plod nekog plana, nekog zaokreta u razmišljanjima gazda klubova (koliko znam kod njih svaki klub ima nekog svog "šerifa") ili se slučajno poklopilo da se pojavilo nekoliko nadarenih klinaca, pa ih se gurnulo u vatru?
    2
    2
    0
    • Hajduk Split
      pivot10
      Iskreno, pojma nemam, niti pratim nešto previše Grke, a niti ih pretjerano volim haha. Pogledao sam nedavno tu utakmicu Olympiacosa i Panathinaikosa u kupu i iznenadilo me da im igraju tako mladi dečki baš zbog tih silnih imena koja su zadnjih godina prošli kroz ligu. Uz njih par iz Olympiacosa, imaju i tih par dobrih mladih igrača po Europi koji su u dobroj formi, pa mi se činilo kao zanimljiva tema za tekst.
      Što se tiče Olympiacosa, također ne znam kako stvari stoje, moguće su obje opcije, ali gledao sam malo ovosezonski roster mlade ekipe i vidim par stranaca (Afrikanci). Zbog te doselekcije ipak zaključujem da vode brigu o akademiji. Opet su u osmini finala, pa ćemo vidjeti dokle će ove sezone i hoće li se netko odatle probiti do prve ekipe.
      A vlasnik Olympiacosa je isti onaj koji je i vlasnik Nottinghama. Dobro mu ide u zadnje vrijeme...
      1
      1
      0

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.