Athletic Bilbao – Posljednji bastion istinskog nogometa u svijetu korporativnog cirkusa

Piše: Grgo

16.02.2025., 21:28 5 min 0

U doba kada nogomet sve više podsjeća na bezdušni biznis, a ne na sport u kojem su emocije, lokalni identitet i vjernost klubu iznad novca, postoji jedan klub koji se ponaša kao da vrijeme nije stalo – nego da ga jednostavno nije briga za moderni nogometni poredak. Athletic Bilbao nije samo još jedan španjolski klub, on je institucija, posljednji bastion nogometne autentičnosti u moru "sportsko-tržišnih projekata" čiji dresovi svake sezone mijenjaju boje ovisno o sponzoru.

Dok ostatak svijeta igra po pravilima nogometne globalizacije, Athletic ih mirno ignorira i nastavlja po svome. Bez arapskih šeika, američkih milijardera i bezobrazno bogatih azijskih konzorcija – samo s igračima koji potječu iz Baskije. Nevjerojatno? Da, ali i itekako stvarno.

Politika baskijske krvi: Prkos ili ludost?

Athletic Bilbao od samih početaka slijedi jedno jednostavno, ali danas gotovo suludo pravilo: igraju isključivo nogometaši baskijskog podrijetla ili oni koji su nogometno odrasli u baskijskim akademijama. U svijetu u kojem je nogomet postao igra agentima i korporativnim lobijima, Athletic i dalje vjeruje u ono što je nekad bilo sveto – lokalne igrače, vlastitu školu i ponos svog kraja.

Ova filozofija nije samo romantična – ona je i brutalno ograničavajuća. Dok se drugi klubovi razbacuju milijunima eura kako bi kupili instant uspjeh, Athletic nema taj luksuz. Ne može otići na tržište i dovesti Južnoamerikanca s virtuoznim driblinzima ili nekog golgetera iz Bundeslige. Umjesto toga, oslanja se na vlastiti sustav rada, na akademiju Lezama, koja svake godine izbacuje igrače koji su, ako ništa drugo, 100% Athletic.

U teoriji, ovo zvuči kao recept za propast, zar ne? Ali, evo paradoksa: Athletic nikada nije ispao iz La Lige. Jedini klub uz Barcelonu i Real Madrid kojem je to uspjelo. Čak ni u eri kada su manje španjolske momčadi padale pod pritiskom korporativnog nogometa i ulaganja velikih sila. Iako ne može dovoditi koga hoće, i dalje se bori za europske pozicije i povremeno uzdrma nogometni establišment.

San Mamés – hram koji ne priznaje moderni nogomet

Zaboravite sterilne stadione koje nose imena osiguravajućih kuća i kompanija za brzu dostavu. San Mamés, poznat i kao La Catedral, simbol je starog nogometa, gdje se ne dolazi samo gledati utakmicu, nego se dolazi sudjelovati u nogometnoj religiji. Ovdje nema "turističkih" navijača koji snimaju selfije na tribinama, nema onih koji dolaze na stadion jer su dobili besplatne karte uz pretplatu na mobilnog operatera.

Navijači Athletic Bilbaa nisu konzumenti, oni su sastavni dio kluba. Njih ne zanima "brendiranje", marketinške kampanje ni globalno širenje. Njih zanima samo Athletic i ništa drugo.

Odbijanje da se igra po pravilima modernog nogometa

U posljednjih dvadesetak godina, nogomet se pretvorio u igru u kojoj bogati klubovi kupuju uspjeh, dok se ostali pokušavaju održati na životu. Postalo je normalno da se klubovi prodaju kao da su dionice na burzi, da se povijesni stadioni preimenuju u čast sponzora, a da su navijači postali samo kupci pretplata i klupske robe.

Athletic Bilbao sve to odbija.

Ovaj klub nije na prodaju, nikad nije bio i nikada neće biti. Ne dovodi skupa pojačanja iz drugih dijelova svijeta i ne mijenja filozofiju kako bi se prilagodio modernom trendu. Iako će mnogi reći da je riječ o tvrdoglavosti i naivnom idealizmu, činjenica je da Athletic i dalje funkcionira.

I dok se Barcelona, Real Madrid i ostali španjolski divovi povremeno suočavaju s financijskim krizama, Athletic Bilbao posluje stabilno. Nema suludih dugovanja, nema rasprodaje kluba i nema potrebe za egzotičnim investitorima.

Je li Athletic Bilbao osuđen na propast ili je ovo budućnost nogometa?

Pitanje koje se sve češće postavlja jest koliko dugo Athletic Bilbao može ovako opstati. Svijet nogometa se mijenja, konkurencija postaje brutalnija, a mladi baskijski talenti sve češće odlaze u veće klubove jer žele igrati na svjetskoj sceni. Može li Athletic dugoročno ostati relevantan u ovoj priči, ili će jednog dana biti prisiljen prekršiti vlastita pravila kako bi preživio?

Mnogi su već otpisali ovaj klub, ali isto su to činili i prije 50, 30 i 10 godina. Ipak, Athletic je i dalje ovdje – i ne samo da preživljava, nego i dalje izaziva divljenje svih onih koji u nogometu traže nešto više od novca.

Athletic Bilbao možda neće osvojiti Ligu prvaka, možda nikada neće moći financijski parirati moćnicima, ali ono što ima ne može se kupiti – identitet, karakter i vjernost ideji koja je odavno nestala iz modernog nogometa.

I dok bogati klubovi gomilaju trofeje kupljene milijardama, Athletic ostaje jedinstven – možda posljednji klub koji još uvijek igra nogomet zbog strasti, a ne zbog Excel tablica i financijskih izvještaja.

I zato, dokle god Athletic Bilbao postoji, još uvijek postoji nada da nogomet nije potpuno izgubljen.

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

Trenutno nema replika.

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.