Nakon višegodišnje pauze u pisanju, odlučio sam napraviti seriju tekstova retrospektive posljednjih 10 draftova (2014.-2024.) i vidjeti kako bi izgledali sa stajališta "današnje pameti".
Kao kriterij uzimaju se individualni i momčadski uspjesi, dugovječnost i, ako baš moramo, statistika.U zagradi je naveden broj originalnog izbora, a ekonomičnosti radi, izabrat ćemo 9 najboljih.
1. NIKOLA JOKIĆ (41) - Cleveland Cavaliers
Karijera: 21.5 pts, 10.9 reb, 7.1 ast, 1.3 stl
Što napisati, a da već nije napisano? Unikat, romantik, čarobnjak. NBA prvak i trostruki MVP. Vrhunski sportaš koji tako ne izgleda, efikasni stroj koji se zapravo samo igra. I to radi bolje od ikoga trenutno.Kada je izabran tek 41. izborom, očekivanja nisu bila velika. U prvoj sezoni je Jusuf Nurkić, koji je biran 16. izborom na istom draftu, figurirao kao igrač većeg potencijala. Probali su Nuggetsi iduće sezone igrati s obojicom, ali vrlo brzo je postalo jasno da će morati prelomiti oko koga će graditi franšizu. Izabrali su Jokića i pogodili. Nikola je izrastao u klasu koja je učinila Denver silom na Zapadu i donijela prvi povijesni naslov.Ove sezone nisu najbolji, ali dok imaju njega (uz to na triple-double prosjeku), nitko ih ne može otpisati.
Tko zna kako bi izgledala njegova karijera da su ga tad prvim izborom izabrali Cavsi i poslali u Minnesotu za Kevina Lovea?
2. JOEL EMBIID (3) - Milwaukee Bucks
Karijera: 27.8 pts, 11.1 reb, 3.7 ast, 1.6 blk
Kada je Embiid izabran 3. izborom, mišljenja su bila podijeljena. U jednu ruku, svi su se još na collegeu zaljubili u igru kamerunskog centra. Ogromna petica mnogih vještina, sposobna uravnotežiti vagu između unutarnje i vanjske igre u ligi koja se tada već naizgled nepovratno okrenula tricama. U drugu ruku, znalo se da ima probleme sa stopalima, potencijalno i koljenima. Počeo je trenirati košarku s tek 15 godina te je postojala bojazan da njegovo tijelo neće moći izdržati NBA ritam.Obije teorije su se na kraju obistinile. Propustio je pune dvije sezone na početku, utjelovivši Philin "The Process" koji se odvijao tih godina, a nastavio je konstantno imati probleme s ozljedama. No, kada je bio zdrav, zaista je bio sila. Bedem u obrani, nezaustavljiv u napadu.Premda je osvojio (pomalo isforsirani) MVP naslov, svoju ekipu nikad nije odveo dalje od polufinala Istoka.
Da su umjesto Jabarija Parkera Bucksi izabrali Embiida, možda je s Giannisom mogao činiti jedan od najboljih dua u povijesti lige. A možda zajedno nikad ne bi postali to što jesu.
3. ANDREW WIGGINS (1) - Philadelphia 76ers
Karijera: 18.5 pts, 4.5 reb, 2.3 ast, 1.0 stl
Velika su očekivanja bila pred njim. Najavljivan kao atletsko čudo prirode, k tome drugi Kanađanin za redom izabran kao prvi, hype je bio posvuda. Cavsi su s povratnikom LeBronom bili u all-in modu i nije bilo mjesta razvoju mladih. Završio je u Wolvesima koji su slagali uzbudljivu mladu jezgru, ali nisu razvijali sustav, te je Wiggins dobivao previše posjeda kao iso strijelac, klimavog šuta i upitnog donošenja odluka. Unatoč svemu, osvojio je nagradu za rookieja godine.Odlaskom u Golden State 2020. prihvaća da je tek sistemski igrač, nipošto zvijezda, te se razvija u odličnog 3&D bočnog igrača. Najviše je plijenila glad u obrani, a sve je kulminiralo 2022. izborom u all-star petorku i osvajanjem naslova.Kao da je time konačno ispunio očekivanja i skinuo teret s leđa, Wiggins se nikad više nije vratio na tu razinu. Premda je imao povremene bljeskove, svoj vrhunac je doživio s 26 godina. Nedavno je razmijenjen u Miami i možda mu promjena dobro dođe.Definitivno nije ostvario sve što se predviđalo, ali njegova karijera je sasvim solidna bilo da gledamo brojke ili postignuća. Nipošto nije flop, ali trebao je biti biran par mjesta niže.
4. JULIUS RANDLE (7) - Philadelphia 76ers
Karijera: 19.1 pts, 9.2 reb, 3.8 ast
Slično kao Embiid, došao je u ligu pod stigmom igrača s kroničnim ozljedama, što ga je koštalo višeg izbora na draftu i propuštene prve sezone. Mladi Julius je imao reputaciju old-school četvorke koja igra u reketu (ili dovoljno blizu njega), bilo leđima ili licem košu. Ne pretjerano krakat, popriličan problem u obrani koja je tad od modernih četvorki tražila sposobnost branjenja perimetra i preuzimanja bekova. Nakon isteka rookie ugovora, Lakersi ga nisu zadržali, već su ga pokupili New Orleans Pelicansi i uparili s Anthonyjem Davisom.Randle je odigrao iznad svih očekivanja, na ljeto odbio player opciju i potpisao za Knickse. Tamo je izrastao u prvu opciju, ne pretjerano efikasnu za najveće domete, ali zaista je izbrusio vještine i nosio New York nekoliko sezona. Dobre igre su rezultirale s nagradom za igrača koji je najviše napredovao, čak 3 all-star izbora te izborom u drugu i treću najbolju petorku lige. Od ove sezone je u Minnesoti.
Nabrojivši sve ovo, postavlja se pitanje jesam li ga trebao staviti na listi ispred Wigginsa. Presudio je ipak Wigginsov naslov prvaka.
5. AARON GORDON (4) - Utah Jazz
Karijera: 13.4 pts, 6.2 reb, 2.7 ast
Gordon je došao u Magic pomalo iznenađujuće visoko izabran jer je bio ništa doli sirova atleta. Obrambeni potencijal je bio neupitan, ali u napadu nije znao ništa osim zakucati zicer. S vremenom je dodao nešto napadačkih vještina, no i dalje je prvenstveno sjajan defenzivac sposoban braniti skoro svih 5 pozicija. Svoj vrhunac je dostigao kada je otišao u Denver i nakon besmisla u Orlandu, dobio pravu ulogu.Kada sam krenuo kreirati ovu listu, Gordona sam stavio na visoko 3. mjesto. Definitivno previsoko s obzirom na brojke i individualna postignuća. Ali, on je bio taj komadić mozaika koji je Denveru nedostajao da zaokruži jezgru posloženu oko Jokića i uzme naslov.Premda možda nikad nije bio zvijezda, ima dosta dobru karijeru okrunjenu NBA naslovom. Za razliku od Wigginsa, ipak mu to nije bilo dovoljno da na listi završi ispred Randlea.Najviše od svega, hvala mu za jedno od najboljih natjecanja u zakucavanju ikad (koje je po meni zaslužio osvojiti).
6. ZACH LAVINE (13) - Boston Celtics
Karijera: 20.7 ppg, 4.1 reb, 4 ast
Neposredno prije drafta, počela je priča o mladiću kojem su dionice naglo skočile nakon par odrađenih probi s NBA ekipama. Ubrzo je postalo jasno i zašto. Atleticizam s druge planete za beka, eksplozivan prvi korak i vertikalni odraz koji ostavlja bez daha. Wolvesi su tako ugrabili dva sjajna talenta, njega i Wigginsa, oko kojih su planirali graditi ekipu za budućnost. LaVine je na papiru imao sve - uz već spomenute fizičke predispozicije, posjedovao je već ispoliran šut za 3 i sasvim solidan dribling. Već u drugoj sezoni osvojio je natjecanje u zakucavanjima, a dogodine je obranio titulu u već spomenutom epskom dvoboju s Gordonom.Kada su Chicago Bullsi krenuli u rebuilding, zamijenili su svoju zvijezdu Jimmyja Butlera za paket složen oko upravo LaVinea koji je trebao biti kamen temeljac novih Bullsa. I bio je sve do nekidan. Samo što na tim temeljima nikad nije nikla palača, već poljska kućica. U LaVineovoj eri su upisali tek jedan playoff nastup. Iako je on uvijek imao dobre individualne brojke, kao i dva all-star nastupa, upitne odluke oko izbora trenera i slaganja kadra, dovele su do toga da se on i Chicago nemaju čime pohvaliti zadnjih godina.
7. MARCUS SMART (6) - LA Lakers
Karijera: 10.6 pts, 3.5 reb, 4.6 ast, 1.6 stl
Na sveučilištu Oklahoma bio je velika zvijezda te je izašao na draft s reputacijom 5-star recruita. Bilo je skepse može li prenijeti svoj stil u NBA jer je tamo bio neprikosnovena prva opcija, a upitno je bilo ima li napadačke vještine za iduću razinu. Izabran od strane Bostona, trebao je biti jedna od mladih nada koja će Boston vratiti na mapu nakon odlaska velike trojke. Obrambeno je od prvog dana pokazao da će biti terijer prve klase. Napad je bio problem te je bez dileme uzimao previše šuteva za nekoga tko je tako neefikasan. Dodatkom Browna i Tatuma započeo je uspon Bostona, a Smart je bio dio jezgre i glavni oslonac u obrani, čuvajući sve od 1-4.Ipak, u nekom trenutku su Celticsi shvatili da su njegova neefikasnost, sklonost ozljedama i ugovor prevelik teret za najveće ambicije. I pogodili. Za uzvrat su dobili Porzingisa i odmah u prvoj sezoni bez Smarta osvojili naslov.
Smart je odigrao vrlo blijede partije u Memphisu, ozljede su se nastavile, a nekidan je razmijenjen u Wizardse. Dobra karijera, titula najboljeg obrambenog igrača 2022. i tri izbora u najbolje obrambene petorke lige. Nažalost, čini se da su ipak najbolji dani iza njega.
8. CLINT CAPELA (25) - Sacramento Kings
Karijera: 12.1 pts, 10.6 reb, 1 ast, 1.4 blk
Biran kasno u prvoj rundi, ovaj Švicarac je došao u ligu kao sirovi atleta. Kao da već Thabo Sefolosha nije bio dovoljan. Šalu na stranu, u svojoj trećoj sezoni postao je starter u Houstonu, a u četvrtoj bilježio double-double prosjek. I dalje prilično sirov u napadu, ali uz Jamesa Hardena nije ni trebao više od zakucavanja. Njihov pick and roll bio je okosnica napadačke igre, a Harden je Capelu hranio laganim zicerima. U obrani je pak Clint bio kičma ekipe.Nakon razmjene u Atlantu, nastavio je s dobrim igrama, ovaj put pod asistencijom Traea Younga. Dapače, ta prva sezona u Atlanti je možda bila i najbolja u njegovoj karijeri. Zadnjih par godina je ipak u padu.
9. JORDAN CLARKSON (46) - Charlotte Hornets
Karijera: 16 pts, 3.4 reb, 2.9 ast
Recite o Lakersima što hoćete, ali uvijek su imali nosa za dobro iskoristiti niske izbore na draftu. Već u drugoj sezoni startao je na svim utakmicama za LA. Nikad nije bio pravi playmaker, već gotovo isključivo strijelac. To su skužili vrlo brzo i Lakersi te je u trećoj prebačen u rolu s klupe, što će ostati njegova uloga i do danas. Igrao je još za Cavse, a od 2019. za Jazz gdje je i danas. U svojoj rookie sezoni postizao je prosječno 11.9, a kasnije nikad manje od 13.9 poena. Iako relativno neefikasan, konstantan je već godinama i zato je visoko u ovom izboru. Vlasnik je jedne nagrade za šestog igrača godine, a mogao je biti i još koje.
Honorable mentions: Jerami Grant (39), Spencer Dinwiddie (38), Bogdan Bogdanović (27), Jusuf Nurkić (16)
Najveći flop: Jabari Parker (2)
Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!