USPOREDBA TURNIRA 2020 VS 2025
Dana 24.1.2020. Hrvatska reprezentacije u rukometu je odigrala zadnju poluzavršnicu nekog turnira (do danas). U toj smo utakmici nakon drugog produžetka pobijedili Norvešku u zadnjim sekundama utakmice. Bio je sedamdeset deveti minut i pedeset peta sekunda kada nas je opjevani heroj Željko Musa poslao u završnicu turnira protiv Španjolske. 1874 dana kasnije Hrvatska u neizvjesnoj utakmici ( jako je čudno upotrijebiti atribut neizvjestan kada ni u jednom trenutku nismo imali prednost manju od 3 razlike) porazila favoriziranu Francusku. Hrvatska je u prvom poluvremenu nestvarnim udarcima izvana, uz pomoć fenomenalne obrane vodila sedam razlike. Drugo poluvrijeme je otvoreno sa četiri prekida (prvenstveno zahvaljujući pretjeranom grubošću Francuza). Francuska je poslije sedam, osam minuta krenula igrati 5-1 obranu ( u nekim trenucima izgledala je kao 3-2-1) uz visoko dignute bekove pokušavajući stvoriti konfuziju u hrvatskim redovima. Zahvaljujući golovima Srne, Karačića nismo dopustili primaknuti se Francuzima. Naravno ne smijem zaboraviti fenomenalnog Kuzmu koji je nestvarnim obranama i svojom srčanošću zaključao svoja vrata. Francuska je veoma blizu priključka u pedeset trećoj minuti nakon 2 isključenja hrvatskih igrača (prvo isključenje Mamića uopće nije bilo i stvarno ne znam šta su tu sudci vidjeli), ali Kuzma potezom turnira ruši i ono malo samopouzdanja "Trikolorima". Do kraja smo očuvali prednost i prošli u završnicu turnira. Sada kada smo više manje prošli jučerašnju utakmicu pokušat ćemo usporedit Hrvatsku na Euru 2020 i sadašnjem prvenstvu.
STANJE PRIJE TURNIRAHrvatska reprezentacija prije Eura 2020 (konkretno od 2015 do 2020) sudjelovala na dva europska i svjetska prvenstva te na jednim olimpijskim igrama) tu smo osvajali: jedno 6.mjesto, dva 5.mjesta, jedno 4.mjesta te i jednu brončanu medalju. Reprezentacija je igrala stabilno i nalazila se pri vrhu svjetskog rukometa. U tih pet godina za kormilom reprezentacije su bila dva izbornika Željko Babić(2015-2017) i Lino Červar( 2018-2021) koji je vodio reprezentaciju na Euro 2020. Hrvatska je po izračunu kladionica bila na sedmom mjestu za osvajanje prvenstva ispred nje su bili; Danska, Francuska, Švedska, Španjolska, Njemačka i Norveška. Hrvatska je na turnir došla s veoma jakim sastavom. Imala je tri najbolja srednja vanjska, Duvnjaka u samom "primeu" koji je nastupao za Kiel. Cindrića koji je godinu ranije potpisao za katalonskog prvaka Barcelonu te Karačića koji je igrao za Vive Kielce. Od bitnijih igrača tu su; vratar Marin Šego(Monpellier), kružni igrači Željko Musa(Magdeburg) i Marino Marić (Melsungen), krila Zlatko Horvat(Rk Zagreb) i David Mandić (Rk Zagreb) te Luka Stepančić (Pick Szeged). Turnir je dočekan u pozitivnoj atmosferi reprezentacija je imala domaćinsku atmosferu. Očekivalo se iskorak u rezultatima koji u prethodili prošlih godina.
Za razliku 2020 godine Hrvatska ovo Svjetsko prvenstvo je dočekala s poljuljanim očekivanjima. Nakon 2020 godine rukomet je bio u velikom padu. Od Eura 2020 do sadašnjeg turnira Hrvatske je sudjelovala na dva Svjetska, dva Europska prvenstva i jedne olimpijske igre ( također smo propustili OI 2021). Osvajali smo 15. mjesto, 11. mjesto, dva 9.mjesta i 8.mjesto. Za vrijeme ovog ciklusa reprezentaciju je vodilo četvero izbornika Lino Červar(2018-2021), Hrvoje Horvat(2021-23), Goran Perkovac (2023-24) i Dagur Sigurdsson(2024-). U tom razdoblju nismo igrali nikakav poseban rukomet, većinski smo gubili utakmice uz određen bljesak ali to je bilo to. Više manje rukomet je bio u silaznoj putanji i nije bilo nade za nikakve rezultate. Hrvatska prije Svjetskog prvenstva se po kladionicama nalazila na šestom mjestu favorita osvajanje turnira zbog povoljnog ždrijeba. Iznad nje su se nalazili Danska, Francuska, Švedska, Norveška i Španjolska. Turnir za našu reprezentaciju se do poluzavršnice igrao u zagrebačkoj Areni pred punim tribinama skoro svaku utakmicu. S obzirom na povoljan ždrijeb i domaću publiku očekivanja su bila veća za razliku prethodni godina.
REZULTATI NA TURNIRU (do finala)
Euro smo otvorili pobjedom protiv Crne Gore 27-21, u utakmici se najviše istakao Cindrić s 7 pogodaka, drugu utakmicu smo odigrali s Bjelorusijom 31-23 Karačić i Stepančić su zabili po 6 i 5 pogodaka. Za potvrdu 1. mjesta porazili smo Srbiju s 3 razlike. Naš napad je predvodio kapetan Duvnjak s 5 postignutih zgoditaka te je srpski napad živcirao Marin Šego s 13 obrana uz 40% obranjenih udaraca. U glavnoj skupini smo se križali s Austrijom, Njemačkom, Španjolskom i Češkom. Uz poteškoće pri otvaranju, ali brzim pogodcima i održavanjem ostvarene prednosti pobjedili smo Austrijance 27-23. Najviše su se istakli Horvat s 7, Duvanjak i Cindrić po 5 pogodaka. Šego je imao par finih intervencija i 30% obrana. Sljedeći protivnik je bila Njemačka, u triler utakmici gdje smo devedeset posto vremena gubili, te u zadnjim sekundama uspijevamo zabiti za vodstvo. Karačić i Dule opet dominiraju u napadu, hrvatski golmani nisu imali svoj dan za razliku njemačkog Andreasa Wolfa koji je skupio 12 obrana. Češka je usprkos odmaranju glavnih igrača pobijeđena teže nego što je trebala. Hrvatska opet pobjeđuje u zadnjim sekundama utakmice kad Stepančić zabija pogodak. Marko Mamić je predvodio hrvatski napad s 5 postignutih zgoditaka, a Ašanin mijenja Šegu s odličnih 11 obrana. Zadnja utakmica glavne grupe je bila protiv Španjolske iako smo gubili zadnjih petnaest minuta pet razlike serijom od 6-0 preuzimamo vodstvo, ali u zadnjim sekundama Abello izjednačuje iz penala i tako utakmica završava 22-22. Karačić s nestvarnih 10 golova i Šego s solidnih 9 obrana su držali cijelu utakmicu. Grupu završavamo s devet bodova na diobi prvog mjesta s Španjolskom koja ima bolju razliku i završava prva u grupi. U poluzavršnici smo se susreli s Norvežanima koji su bili prvi u svojoj skupini. Prvo poluvrijeme smo dobro otvorili i igralo se pogodak za pogodak postižemo dva zaredom gola i držimo prednost do kraja poluvremena na koje odlazimo s dva razlike. Drugo poluvrijeme nastavljamo istim tempom i pri kraju utakmice pravima 2:0 seriju. Nažalost nismo se obranili u zadnjem napadu i odlazimo u produžetke. Kroz prve produžetke se mučimo s realizacijom li nekako na kraju uspijevamo izjednačiti kroz Duvanjakov sedmerac. Drugi produžetak je obilježio Šego s svojim ključnim obranama i realiziranim pogodtcima od strane Muse i Marića. Duvnjak je prethodio hrvatski napad s 8 pogodaka, a Šego je sa svojih 11 obrana držao leđa suigračima. Ne smijemo zaboraviti ni Ašanina čovjeka koji je skinuo dva bitna sedmerca Norvežanima. Nažalost glavna boljka ove utakmice je bio dokaz koliko previše ovisimo o Duvnjaku i njegovoj kreativnosti. Nismo igrali savršenu utkamicu prvenstveno jer smo forsirali šut izvana i razbranili Bergeruda.
(nastavak na drugom tekstu radi prekoračenja maksimalnog broja znakova)
Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!