Najuzbudljivija košarkaška liga na svijetu došla je do posljednjeg kola regularne sezone. U njemu nas čeka ludnica jer još puno toga nije riješeno.

Piše: Mateo

05.04.2025., 19:22 9 min 0

Košarkaška Euroliga oduvijek je bilo najvažnije natjecanje u europskoj klupskoj košarci. Povijest će uvijek pamtiti neke nezaboravne trenutke i pothvate europskih košarkaških velikana na putu do besmrtnosti i osvajanja ovog prestižnog natjecanja. Neki od takvih trenutaka svakako su tri naslova u nizu najveće europske košarkaške momčadi svih vremena Jugoplastike u razdoblju od 1989. do 1991. godine, prvi europski naslov jedne od najpopularnijih i povijesno najvažnijih momčadi Barcelone pod vodstvom legendarnog Karija Pešića 2003. godine ili 10. naslov prvaka najuspješnije momčadi u povijesti natjecanja Real Madrida 2018. godine na završnom turniru u Beogradu na krilima Luke Dončića, danas jednog od najboljih košarkaša svijeta.  

Kako bi održalo primat na europskoj košarkoškoj mapi i po praćenosti se dodatno približilo najkvalitetnijoj košarkaškoj ligi na svijetu – američkom NBA-u - natjecanje je neprestano raslo i mijenjalo se u nastojanju da svojim gledateljima pruži što kvalitetniji proizvod, odnosno što veći spektakl.

Tako je došlo i do posljednje promjene u formatu natjecanja koji je svoju premijeru imao u sezoni 2016./2017. Stari format natjecanja koji se sastojao od uvodne grupne faze, top 16 dijela, doigravanja i same završnice, tzv. final foura zamijenjen je formatom koji je nešto sličniji NBA - u – svih 16 najboljih europskih momčadi smješteni su u istu skupinu i po ligaškom principu igralo se 30 prvenstvenih kola, odnosno svaka momčad je igrala kod kuće i u gostima s ostalih 15 momčadi, po završetku regularnog dijela 8 najboljih bi se plasiralo u doigravanje, a zatim bi se četiri najbolje momčadi plasirale na final four nakon kojeg bi se doznalo tko je najbolja momčad u Europi.

Every game matters

Novi format natjecanje ispao je pun pogodak i učinio je cjelokupno natjecanje ultra zanimljivim. S obzirom da se samo 16 momčadi borilo za osam mjesta koje vode u doigravanje, doslovno do zadnjeg kola se nije znalo tko će se tamo plasirati. Tako je u godinama koje su uslijedile glavni marketinški adut vodstva lige postao slogan Every game matters. Jer uistinu svaka utakmica je postala važna; bilo je sezona kada se u zadnjem kolu regularnog dijela čak pet ili više momčadi još uvijek borilo za zadnja prostala mjesta u doigravanju.

Kako bi se uvelo još dodatne zanimljivosti i kako bi se liga još dodatno približila NBA-u, od sezone 2023./2024. uveden je i play-in, sustav u kojem bi se prvih šest momčadi na ljestvici plasirale u doigravanje, dok bi momčadi plasirane od sedme do 10. pozicije razigravale za posljednja dva mjesta u doigravanju. U samo jednoj utakmici sedmoplasirana momčad bi na domaćem parketu igrala protiv osmoplasirane, dok bi deveteroplasirana momčad na domaćem parketu igrala protiv desetoplasirane. Pobjednik iz prvog dvoboja bi se plasirao u doigravanje sa sedme pozicije, dok bi poraženi igrao kod kuće s pobjednikom iz drugog dvoboja i oni bi u samo jednoj utakmici razigravali za osmu poziciju i posljednje mjesto u doigravanju.

U posljednjem kolu čeka nas ludnica

U ovogodišnjem natjecanju u kojem sudjeluje 18 momčadi zanimljivost i neizvjesnost do posljednjeg kola samo se pojačala. Razina kompetitivnosti u današnjoj europskoj klupskoj košarci nikada nije bila veća i nikada nije bilo više momčadi koje imaju ozbiljne ambicije plasmana na final four, pa čak i za osvajanje natjecanja.

Stoga pred odigravanje posljednjeg kola regularne sezone donosimo neke od mogućih scenarija. S obzirom da postoji jako puno mogućih raspleta, odlučili smo se prikazati samo one za koje smatramo da su najrealniji, a podijelili smo ih u tri skupine s obzirom na mjesta za koja se bore: borba za prve tri pozicije, borba za četvrto mjesto odnosno za prednost domaćeg parketa u doigravanju i borba za osmo mjesto odnosno za prednost domaćeg parketa u play-inu.

Borba za prve tri pozicije

Nakon odigrana 33 kola, Olympiakos s 23 pobjede, Fenerbahce s 22 i branitelj naslova Panathinaikos s 21 pobjedom su tri najbolje plasirane momčadi. Međutim, borba za prvo mjesto još nije gotova. S obzirom da Fenerbahce ima bolji međusobni omjer od Olympiakosa, još uvijek postoji šansa da izbore prvo mjesto. Za to im je potrebna pobjeda u zadnjem kolu u gostima protiv Bayerna, momčadi koja uz Panathinaikos ima najbolji omjer pobjeda i poraza kod kuće. Isto tako, s obzirom da Fenerbahce ima lošiji međusobni omjer od trećeplasiranog Panathinaikosa, u slučaju poraza u posljednjem kolu i pobjede Panathinaikosa kod kuće protiv Crvene Zvezde turski velikan pada na treću poziciju.

Borba za prednost domaćeg parketa u doigravanju

Prednost domaćeg parketa u doigravanju, odnosno posljednja četvrta pozicija koja to omogućuje u posljednjem kolu imaju priliku izboriti čak pet momčadi. To su redom Monaco koji je ostvario 20 pobjeda te Anadolu Efes, Bayern, Real Madrid i Barcelona koji imaju po 19 pobjeda. S obzirom da je ovdje uključeno pet momčadi, postoji jako puno mogućih scenarija i krugova između momčadi koji bi mogli na kraju odlučivati.

U posljednjem kolu Barcelona igra na domaćem parketu protiv pretposljednje momčadi na ljestvici Virtusa iz Bologne, Real Madrid koji je u naletu forme i ima pet pobjeda u nizu gostuje u Beogradu Partizanu koji je ušao u razdoblje lošije forme i koji je izgubio sve šance za nastavkom natjecanja. Anadolu Efes koji je u najboljoj formi sa sedam pobjeda u nizu dočekuje Žalgiris koji nema nikakve šanse za nastavkom natjecanja. Kada se sve to uzme u obzir, realno je očekivati sve tri pobjede favorita.

Tako nam ostaju posljednje dvije utakmice koje imaju najveću šansu odlučiti koja će momčad završiti četvrta, a koja će morati u play-in. Trenutno četvrtoplasirani Monaco gostuje kod Lyona, dok Bayern u Munchenu dočekuje Fenerbahce. Postoje četiri moguća scenarija: ukoliko obje momčadi pobjede stanje na ljestvici će ostati isto kao i sada – Monaco će završiti na četvrtom mjestu, a Anadolu Efes, Bayern, Real Madrid i Barcelona će imati 20 pobjeda i između njih će se zatvoriti krug u prema kojem bi na petom mjestu završio Anadolu Efes, na šestom Real Madrid, na sedmom Bayern dok bi Barcelona završila na osmom mjestu.

Drugi mogući scenarij jest da i Monaco i Bayern izgube. U takvom bi raspletu Barcelona, Real Madrid, Monaco i Anadolu Efes imali po 20 pobjeda i između njih bi se zatvorio krug u kojem bi najbolje prošla Barcelona koji bi takvim raspletom završila na četvrtom mjestu, Real Madrid na petom, Monaco na šestom, a Anadolu Efes na sedmom mjestu.

Treći mogući scenarij jest da u posljednjem kolu Bayern izgubi, a Monaco pobjedi. U tom bi slučaju Monaco završio na četvrtom mjestu, dok bi se između Barcelone, Anadolu Efesa i Real Madrida koji bi imali po 20 pobjeda zatvorio krug u kojem bi najbolje prošla Barcelona koja bi završila na petoj poziciji, Anadolu Efes na šestoj, dok bi Real Madrid završio na sedmoj poziciji.

I konačno, u četvrtom mogućem scenariju u kojem bi Monaco u posljednjem kolu upisao poraz, a Bayern pobjedu, između Real Madrida, Barcelone, Monaca, Bayerna i Anadolu Efesa koji bi svi imali po 20 pobjeda bi se zatvorio krug u kojem bi najbolje prošao Real Madrid koji bi završio na četvrtom mjestu, Barcelona bi završila peta, Monaco šesti, Bayern sedmi, a Anadolu Efes na osmoj poziciji.

Borba za prednost domaćeg parketa u play-inu

Posljednja borba u kojoj sudjeluje više momčadi jest borba za prednost domaćeg parketa u play-inu. U njoj sudjeluju trenutačno devetoplasirana i desetoplasirana momčad na ljestvici - Crvena Zvezda i Paris. U posljednjem kolu Crvena Zvezda ima težak zadatak jer joj je potrebna pobjeda u Ateni protiv branitelja naslova Panathinaikosa, dok Paris ima lak zadatak jer dočekuje posljednjoplasiranu momčad prvenstva Albu Berlin.

U ovoj borbi nekoliko je izglednijih scenarija. Crvena Zvezda i Paris oboje imaju po 18 pobjeda te ukoliko bi momčadi koje su ispred njih na ljestvici, a imaju jednu pobjedu više – Anadolu Efes, Bayern, Real Madrid i Barcelona – upisale pobjede, niti Crvena Zvezda niti Paris ne bi mogli završiti na prvih osam pozicija. O tome tko bi pak završio deveti, odnosno deseti ako bi obje momčadi upisale pobjedu u zadnjem kolu odlučio bi međusobni omjer u kojem Crvena Zvezda ima prednost.

Međutim, ukoliko bi Bayern upisao poraz u posljednjem kolu s obzirom da ima najtežeg protivnika Fenerbahcea koji se bori za prvo mjesto, Crvena Zvezda bi pobjedom u posljednjem kolu osigurala osmu poziciju nevezano o ishodu meča između Parisa i Albe Berlin jer ima bolji međusobni omjer i od Parisa i od Bayerna. Posljednji scenarij koji vrijedi spomenuti u borbi za osmu poziciju jest pobjeda Parisa, a porazi Crvene Zvezde i Bayerna. U tom bi slučaju Paris zbog boljeg međusobnog omjera završio na osmom mjestu s 19 pobjeda, isto koliko bi ih imao i Bayern na devetom mjestu, dok bi Crvena Zvezda zauzela posljednju desetu poziciju koja vodi u play-in.

Natjecanje iz godine u godinu postaje sve spektakularnije

Kako god na kraju završilo, nema sumnje da nas u posljednjem kolu čeka spektakl. Kada se konačno odigra play-in, osam najboljih momčadi Europe borit će se za plasman na završnicu koja se po prvi puta u povijesti održava u Abu Dhabiju i to od 23. do 25. svibnja.

Završnica Eurolige je iz godine u godinu sve neizvjesnija i sve je teže prognozirati tko će se na kraju okititi trofejom pobjednika, no isto tako je sve jasnije kako je ovakav format natjecanja pun pogodak i ostaje nam za nadati se kako ćemo još dugo vremena uživati u njemu i u spektakularnom nadmetanju najboljih europskih momčadi.

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

Trenutno nema replika.

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.