Završio je prvi ATP Masters 1000 turnir sezone u Indian Wellsu. Što smo tamo vidjeli?

Piše: Mateo

19.03.2025., 20:49 9 min 0

ATP Masters 1000 turniri serija je od devet teniskih turnira koji se pod tim imenom održavaju svake sezone. Serija već tradicionalno započinje svakog ožujka u Americi na američkom betonu, na proljeće seli u Europu gdje se nastavlja s nekoliko zemljanih turnira, zatim seli ponovno na američki beton u Sjevernu Ameriku početkom kolovoza, a završava početkom studenog dvoranskim turnirom u Parizu. O važnosti tih devet turnira dovoljno govori činjenica kako se uz Grand slamove, završni masters i Olimpijske igre ubrajaju među tzv. velike titule, odnosno najveće titule koje se mogu osvojiti u tenisu.

Od 2009. godine kada je i nastao sadašnji format ATP Masters 1000 turnira, format u kojem se od tada za naslov dodjeljuje 1000 bodova, samo se rijetki tenisači mogu pohvaliti osvajanjem naslova. Primjerice, od 2009. pa sve do 2016. godine, u razdoblju zlatne ere tenisa kada je Velika trojka bila na svom vrhuncu ili barem blizu njega (za vrhunac Rogera Federera se ipak uzima razdoblje od 2003. do 2009. godine), nevjerojatno zvuči činjenica da je od moguća 72 turnira koliko ih se održalo u tom razdoblju njih 52 osvojila upravo Velika trojka, a samo 20 ostatak teniske družine, od čega je sam Andy Murray - kojeg ne bi bilo nepravedno staviti u kategoriju s Velikom trojkom jer ipak puno odskače od tenisača ispod njega - osvojio 12 takvih turnira. Ostalih osam su osvajali redom Nikolaj Davidenko, Ivan Ljubičić, Andy Roddick, Robin Soderling, David Ferrer, Stan Wawrinka, Jo Wilfried Tsonga i Marin Čilić.

Ti podaci dovoljno govore koliko je zapravo teško osvojiti bilo koji od 9 turnira koji se ubrajaju u Masters 1000 seriju. Nakon zlatne ere tenisa, kada je došlo do polaganog pada Velike trojke, nemogućnosti održavanja nemoguće dobre razine igre kroz cijelu sezonu kao i prorjeđivanje kalendara kako bi na Grand slamove dolazili na vrhuncu forme i fizičke spremnosti, od 2017. godine pa nadalje osvajanje turnira je ipak postala nešto lakša misija pa se na listu pobjednika upisalo još 20 novih osvajača.

U nedjelju se na listu novih osvajača upisalo i 21. ime. To je Britanac Jack Draper.    

Nova podloga i traženje forme glavnih igrača

Sam turnir započeo je s nekoliko upitnika. Prvi razlog je očit i proizlazi iz kalendara – Indian Wells je prvi turnir iz ove serije koji se održava u sezoni i iako je već odigran jedan Grand slam i još nekoliko vrlo jakih turnira iz kategorije ATP 500 poslije njega, ipak je teško očekivati najbolje svjetske tenisače na maksimumu forme i fizičke spremnosti, stoga je bilo zanimljivo vidjeti tko će od njih najbrže doći do svog najboljeg izdanja ili blizu njega i samim time ući u najuži krug kandidata za osvajanje.

Drugo važno pitanje bilo je pitanje podloge. Naime, nakon više od 20 godina turnir je promijenio proizvođača podloge i od ove godine američka tvrtka Laykold je zadužena za njezino postavljanje. Navedena tvrtka već je neko vrijeme zadužena za postavljanje podloge i na turnirima u Miamiju i US Openu i njezino angažiranje u Indian Wellsu može se protumačiti kao želja čelnika svjetskog tenisa za većim ujednačavanjem uvjeta na turnirima koji se održavaju na tvrdoj podlozi. Podloga na turniru u Indian Wellsu prethodnih godina bila je poznata kao jedna od najsporijih tvrdih podloga na Touru i kao takva je predstavljala problem za gomilu igrača koji su se teško prilagođavali na nju. Efekt sporosti dodatno su pojačavale i nove loptice koje zahtijevaju više snage nego prije kako bi se generirala brzina. Nova podloga je, barem u teoriji, po indeksu brzine nešto brža i na njoj loptica odskače osjetno niže što jasno ide na ruku agresivnijim igračima i igračima s boljim servisom.

Međutim, u praksi se ispostavilo da to baš i nije tako. Sudeći prema izjavama većine tenisača i uspoređujući podatke ovogodišnjeg turnira s onim iz prethodnih godina kao što su broj zabijenih asova po meču, postotak osvojenih poena na prvi servis ili postotak osvojenih vlastitih servis gemova, do veće promjene u brzini podloge nije došlo ili barem podaci ne sugeriraju tako. Ostaje za vidjeti kako će turnir izgledati u budućnosti, no zbog specifičnih uvjeta kalifornijske pustinje u kojima se održava moguće je da će Indian Wells ostati jedan od specifičnijih turnira u sezoni.

Takvi uvjeti zasigurno najviše odgovaraju branitelju naslova i dvostrukom osvajaču Carlosu Alcarazu koji je tražio svoju treću uzastopnu titulu kojom bi uz Federera i Novaka Đokovića postao treći tenisač u povijesti turnira koji ga je osvajao tri puta zaredom. I doista, sve je išlo upravo u tom smjeru. Španjolac je bio iznimno uvjerljiv sve do polufinala, ne ostavljajući protivnicima ni milimetar šanse. Međutim, kada su svi već praktički upisali Carlosu novu titulu, u polufinalu mu se na tom putu ispriječio upravo ovogodišnji osvajač Draper. Alcaraz je nakon meča priznao kako je cijeli dan bio jako nervozan i nije mogao kontrolirati pritisak. Nakon već nekoliko takvih epizoda od kojih je najpoznatija ona iz Roland Garrosa 2023. godine i famoznih grčeva protiv Đokovića, jasno je kako postoji nekakav problem u njegovoj mentalnoj pripremi i na njemu i na njegovom timu je da taj problem riješe.

Što se tiče ostalih favorita, Jannik Sinner nije nastupio zbog već poznate tromjesečne suspenzije radi dopinga, a druga dva najveća favorita – Đoković i Alexander Zverev potpuno su podbacili izgubivši odmah u prvom nastupu. Đoković već neko vrijeme osjeti težinu svojih već uskoro 38 godina na leđima i pred njim je nezahvalan zadatak – ukoliko želi ostati konkurentan na najvećim turnirima, mora pronaći potrebnu ravnotežu između treniranja i dostizanja potrebne forme kroz igranje turnira s jedne strane i izbjegavanja ozljeda s druge strane. Potpuno je jasno kako je nemoguće s nepunih 37 godina doći na turnir, promijeniti osam vremenskih zona samo dva dana prije njegovog početka i očekivati dobar rezultat. S druge strane, jasno je i kako mu je tijelo danas kudikamo podložnije ozljedama i ne smije si dozvoliti igranje previše mečeva i previše trening blokova kojima zasigurno povećava rizik od novih ozljeda. Pametno biranje turnira bit će jedan od ključnih faktora u njegovom nastojanju da i ove sezone konkurira za osvajanje najvećih turnira.

Zverev se pak, još uvijek, nije oporavio od poraza u finalu Australian Open. Nakon razočaravajuće južnoameričke turneje u kojoj nije imao prevelikog uspjeha, u Indian Wellsu je prikazao još lošiji tenis i poprilično je jasno kako još uvijek, iako će u travnju napuniti 28 godina, nije spreman u kontinuitetu prikazivati igru koja će mu omogućiti da se bori prvo mjesto ATP ljestvice.

Draper je konačno riješio probleme s ozljedama i pravo je osvježenje na ATP Touru

Tako je podbačajima najvećih favorita novi osvajač turnir Draper imao olakšan posao na putu do naslova. No, daleko od toga da ga nije zaslužio. Prema indeksu kvalitete udaraca kojeg donosi specijalizirana teniska stranica tennisinsights, Draper se s prosječnim indeksom od 8,61 nalazi na prvom mjestu na turniru, a posebno je maestralna bila njegova izvedba u finalu gdje je s indeksom 9,15 potpuno demolirao Danca Holgera Runea nanijevši mu težak poraz u dva seta.

Talentirani ljevoruki Britanac rođen 2001. godine nakon gomile problema s ozljedama u prošlosti od druge polovice prošle sezone konačno ima priliku uhvatiti kakav takav kontinuitet nastupa. Osim na ovom turniru, igrao je finale i nedavno na ATP 500 turniru u Dohi gdje ga je samo iscrpljenost spriječila u osvajanju naslova, a prošle sezone osvojio je ATP 500 turnir u Beču, dok je na US Openu došao do polufinala.   

Kada se pogleda njegov igrački profil, postaje puno jasnije zašto njegove odlične partije i nisu neko iznenađenje. Draper je oduvijek bio etiketiran kao jedan od najvećih talenata britanskog tenisa. Dešnjak je koji igra lijevom rukom i forehand mu je prilično jako oružje uz servis. S obzirom da je ljevak, to mu poprilično olakšava posao na prednost strani gdje servisom na van izrazito dobro otvara teren, a ravan i stabilan backhand mu omogućava da što duže ostane u izmjeni. Kada se na to doda njegove izuzetne fizičke predispozicije, jasno je da se radi o kompletnom igraču koji će, ukoliko ne bude novih ozljeda, itekako moći konkurirati onima iz vrha.

Draperovim fantastičnim izdanjem u finalu završio je prvi ATP 1000 Masters turnir u novoj sezoni. Dok Sinner odrađuje suspenziju, Alcaraz, Đoković i Zverev još uvijek traže svoju najbolju formu i njihovi nastupi samo su još jedan pokazatelj koliko je teško osvajati ovakve turnire u kontinuitetu. Samim time to je samo još jedna potvrda na kakvoj je razini trenutno Sinner koji jedini zapravo u kontinuitetu može osvajati najveće turnire što je uostalom i pokazao prošle godine dominirajući ATP Tourom. Prema svemu sudeći, zbog tromjesečne suspenzije neće biti u opasnosti da izgubi prvo mjesto ATP ljestvice. S druge strane, na ostalima je da pokušaju dostići njegovu razinu na turnirima koji slijede, a igrači poput Drapera su svakako prijeko potrebno osvježenje koje će još dodatno zaoštriti konkurenciju na vrhu i postati novi važan faktor na kojeg svi moraju ozbiljno računati.

Za komentiranje trebaš biti prijavljen. Prijava Registracija

Trenutno nema replika.

Top 10

Tribina.hr portal

Tribina je zajednica sportskih analitičara, komentatora, novinara i ljubitelja sporta!


Josip Korda je podatkovni analitičar i nogometni skaut, koji je uz Tribina podcast od njegovih početaka. Kao podatkovni analitičar radi u IT industriji, dok u nogometu radi kao skaut i konzultant, a trenutno je skaut za FK Sarajevo.
Josip Paušić je nogometni analitičar koji je radio u stožerima Rijeke i Gorice. Godinama je bio vanjski stručni suradnik sportske redakcije HRT-a na emisijama vezanim za velika nogometna natjecanja, a tri godine je radio kao urednik emisije Lige prvaka i glavni urednik sportskog kanala PlanetSport.
Mihovil Topić je nogometni analitičar, kolumnist i suradnik nekoliko konzultantskih tvrtki specijaliziranih za napredne metode skautinga i moderne tehnologije koje sve više pronalaze svoje mjesto u nogometu. Godinama kombinira angažman u medijima i rad s nogometnim klubovima. Ta dva elementa kombinira i na Tribini.